Pod hladinou jako doma, tak lze charakterizovat podvodního robota, který využívá k orientaci to samé, co delfíni a ponorky – ultrazvuk.

Proplout potrubím není problém pro robota BionicFinWave z dílny společnosti Festo. Konstruktéři vybavili robota sonary, které umožňují měřit vzdálenost a určovat vlastní polohu. Vysílané zvukové vlny míří k okolním předmětům, od kterých se odrážejí zpátky k sonarům. Ty změří délku doby trvání celého procesu a na základě časového intervalu vyhodnotí vzdálenost daného předmětu. BionicFinWave pak může změnit kurz tak, aby se vyhnul srážce.

Pohyb robota ve vodě zajišťuje pohyb ploutví a ovládání vychází ze stejného principu, který můžeme pozorovat u řady podmořských živočichů. Inspiraci konstruktéři hledali u sépií nebo divoké mořské ploštěnky. Jejich pohyb vychází z vlnění, kterým za sebe tlačí vodu. Schopnost hbitě manévrovat všemi směry nadchla výzkumníky ze společnosti Festo natolik, že ji aplikovali na poslední přírůstek Bionic Learning Network.

Podvodní robot BionicFinWave se pohybuje pod vodoou díky senzo

Ploutve podvodního robota jsou ze silikonu, který zajišťuje dokonalou ohebnost a aerodynamický pohyb. S ohledem na materiálové vlastnosti nejsou nutné žádné výztuhy nebo podpěrné prvky. Obě ploutve jsou k tělu připevněny malými pákovými rameny, která jsou poháněny dvěma servomotory. Klikové hřídele umožňují pohybovat ploutvemi nezávisle na sobě, čímž si robot poradí i s pohybem po zakřivené dráze.

Podívejte se, jak se podvodní robot pohybuje v transparentním potrubí:

Komentáře