Společnost CNC Invest představila na podzimních předváděcích dnech patentovanou technologii nízkofrekvenčního vibračního obrábění vyvinutého japonskou firmou Citizen. Vibrace vřeteníku způsobují řízené, opakované vyjíždění nástroje z řezu, díky čemuž se optimálně utváří a láme tříska.

Nová technologie LFV (Low Frequency Vibration) byla vyvinuta na základě zpětné vazby zákazníků, kteří požadují drobivou třísku. Při obrábění materiálů, u kterých je složitá kontrola tvorby třísky (např. Inconel, korozivzdorná ocel, měď, hliník, Nylon) se velmi často stává, že je utvářená tříska velmi dlouhá. Hromadí se v pracovním prostoru stroje, namotává se na obrobek a v konečném důsledku zhoršuje kvalitu obrobeného povrchu obrobku. Dlouhá tříska má negativní vliv i na trvanlivost a životnost nástrojů, jelikož podporuje vznik opotřebení a komplikuje přívod procesní kapaliny do místa řezu.

Technologii je možné aplikovat tam, kde nastává problém s utvářením třísky, nikoli na celý obráběcí proces. Do NC kódu se zadá cyklus, kde to obrábění vyžaduje, a software snadno vypočítá parametry obrábění.

Porovnání třísek standardním soustružením (vlevo) a vibrační technologií LFV. Foto: Citizen
Porovnání třísek standardním soustružením (vlevo) a vibrační technologií LFV. Foto: Citizen

Metoda byla vyvinuta pouze pro řídicí systém Mitsubishi a nelze ji aplikovat na žádný ze starších modelů dlouhotočných automatů. Aktuálně společnost Citizen plánuje použít technologii na dlouhotočných soustruzích L20 a novějším L12. V případě stroje s více vřeteny lze technologii LFV použít pouze na jedno z nich.

Dlouhotočný soustruh L20. Foto: Citizen
Dlouhotočný soustruh L20. Foto: Citizen

Na výhody vibrační technologie LFV se můžete podívat na videu, které připravila společnost Citizen:

 

Porovnání standardního soustružení a technologie LFV při obrábění nylonu:

Komentáře