Spolupráce firem Matador Group a Kuka pomohla ve výrobním závodě Škoda Auto ve Vrchlabí připravit výrobní robotizované pracoviště bez ochranného oplocení. Stalo se tak v automobilové továrně, která vyrábí díly a montuje automatické převodovky.

Převodovky automobilky Škoda obsahují mnoho pohyblivých částí s velmi malou výrobní tolerancí. Robot Kuka LBR iiwa vkládá díly pístů převodovek do stroje s velkou přesností a opakovatelností. Robot spolupracuje s člověkem, což ve firmě poskytuje nové možnosti z hlediska optimalizace a automatizace procesu výroby na montáži mechatroniky. Tento tzv. kobot – na rozdíl od běžných robotů – nepotřebuje ve výrobě ochranné oplocení.

Kolaborativnímu robotu může materiál podávat člověk. Ochranné oplocení není potřeba. Foto: Kuka
Kolaborativnímu robotu může díly automatické převodovky podávat člověk. Ochranné oplocení není potřeba. Foto: Kuka
Ergonomicky nevhodnou montáž dílů s vysokou přesností výroby a leštěnými plochy pomohlo vyřešit nasazení kobota. Foto: Kuka
Ergonomicky nevhodnou montáž dílů s vysokou přesností výroby a leštěnými plochami, kde může být lidská chyba velmi drahá, pomohlo vyřešit nasazení kobota. Foto: Kuka
Pokud se kobot dostane do styku s předmětem nebo lidskou končetinou, zastaví se. Foto: Kuka
Pokud se kobot dostane do styku s předmětem nebo lidskou končetinou, zastaví se. Foto: Kuka

Kolaborativní robot značky Kuka na novém pracovišti přináší zvýšenou produktivitu výroby i kvalitu výstupních dílů, zatímco se snížily výrobní náklady. Podívejte se na ukázku montáže automatické převodovky ve Škoda Auto ve Vrchlabí (5 minut):

Zdroj: Kuka

Komentáře