Moderní trendy a požadavky uživatelů vedou firmy k vývoji nových technických řešení. Pozadu nezůstává ani vývoj řezných nástrojů. Společnost Kennametal uvedla modulární vrtací systém s monolitickou vrtací korunkou. Nástroj lépe odolává teplotě.

Nové technické provedení vychází z osvědčeného modulárního vrtacího systému KSEM ve spojení s menším vrtákem KenTIP. Výsledkem je pokročilý nástroj pro vrtání děr s výměnnou vrtací korunkou pro díry o průměrech 6 až 26 mm a hloubkách 1,5 × D až 12 × D. Vrtáky jsou velmi tuhé, proto jsou díry vrtány s vysokou kvalitou.

Vyměnitelné korunky s unikátní geometrií a čtyři kanálky pro přívod kapaliny do místa řezu zvyšují výkon, účinnost, odvod tepla a trvanlivost řezného nástroje. Foto: Kennametal

Korunka urychluje proces výměny, dosáhne-li nástroj opotřebení – jednoduše se vymění za novou. Povrch korunek je leštěný. Nástroj umožňuje přívod procesní kapaliny tělesem nástroje do místa řezu. Oproti standardním vrtákům má nástroj čtyři kanálky. Dva ústí na špičce a dva v zubové mezeře přímo za vrtací korunkou. Vyšší počet kanálků umožňuje přívod většího množství procesní kapaliny, která zabraňuje nahromadění třísek v drážkách nástroje a současně účinně odvádí teplo z místa řezu. Šroubovitá drážka zajišťuje účinný odvod třísek z místa řezu. Všechny tyto konstrukční úpravy a optimalizace vedou ke zvýšení trvanlivosti a životnosti nástroje.

Patentované kuželové rozhraní dává nástrojům KenTIP FS maximální tuhost a přesnost, přičemž zádržný zámek zabraňuje vytažení nástroje. Foto: Kennametal

Korunky jsou dostupné ve třech provedeních lišící se geometrií a použitím. Všechny tři geometrie mají úhel špičky 143°. Nástroje lze aplikovat tam, kde se používají monolitické karbidové vrtáky.

Zdroj: Kennametal

Komentáře