Tvorba třísky je složitý proces, jenž se podrobně vyučuje na středních a vysokých školách se zaměřením na strojírenskou technologii. I když se teorie tvorby třísky vyučuje ve statickém pojetí, můžeme ji v praxi zachytit moderním zařízením – vysokorychlostní kamerou.
Z důvodu názorného výkladu teorie obrábění, zejména problematiky tvorby třísky, se Katedra obrábění, montáže a strojírenské metrologie Fakulty strojní při VŠB-TU Ostrava rozhoduje zakoupit vysokorychlostní kameru. Ta dokáže během několika sekund zaznamenat mj. proces tvorby třísky – a následně jej přehrát i tisíckrát pomaleji. Než se katedra rozhodne vysokorychlostní kameru zakoupit, zapůjčili si model High Speed Star na Ústavu geoniky AV ČR.
Když se záznam procesu obrábění zpomalí, lze detailně sledovat zajímavou tvorbu třísky:
Teorie tvorby třísky
Při vnikání řezného nástroje do materiálu je břit tlačen do obrobku silou a v jeho okolí se koncentruje napětí, které má za následek pružné a plastické deformace obráběného materiálu. Smykové napětí narůstá do takové míry, až dojde k plastické deformaci materiálu před břitem nástroje. Pohyb nástroje pokračuje, roste plastická deformace a dochází k posunu a pěchování vrstev materiálu před břitem nástroje, a to ve směru kolmém ke kluzným rovinám. Při dalším pohybu nástroje dále roste napětí v materiálu, až dostoupí hodnoty vyšší, než je střihová mez pevnosti obráběného materiálu, a dojde k odstřižení segmentu třísky v rovině střihu.
Zdroj: HUMÁR, A. Technologie I. Výpočtová cvičení. Studijní opory pro magisterskou formu studia. Brno, 2003. Brno: Vysoké učení technické v Brně.