Zásadních kritérií, na která byste neměli při volbě nové tiskárny zapomenout, je rovnou celá řada – od velikosti vašeho týmu přes očekávaný objem tisku až třeba po náklady na pořízení a několikaletý provoz.

Jaké parametry a vlastnosti zohlednit, aby tiskárna co nejlépe zapadla právě do vaší kanceláře? Podívejme se na příkladu nejnovějších tiskáren HP, které u nás v technickém segmentu tradičně patří k nejoblíbenějším.

Pokud se rozhodujete o nákupu velkoformátové tiskárny, hlavní roli nehraje jen pořizovací cena. Klíčové jsou pro vás také provozní vlastnosti – aby tiskárna odpovídala vašim konkrétním potřebám na kvalitu a přesnost tisku, zvládla potisk všech typů a formátů médií, která používáte, snadno se obsluhovala a levně udržovala. Důležitým argumentem může být ve firmách jasné a přehledné vykazování nákladů na tisk i bezproblémová dostupnost nejen ze stolních PC, ale i z mobilních zařízení v terénu.

Tip: Používáte-li různé formáty či povrchové úpravy papíru, hodně času vám ušetří více rolí média. Ve větších týmech, kde se tiskne několik projektů současně, zase oceníte výstup výtisků do více směrů (spodní koš a zadní stohovač u vyšších modelů). Pracujete-li se stávající papírovou dokumentací, ušetří vám námahu integrovaný skener. Na rozdíl od samostatného skeneru nemusíte laborovat s propojováním na počítač a tiskárnu a kopírování velkých předloh zvládnou všichni členové týmu – asi jako na běžné malé kopírce.

Nebojte se čísel

U finanční kalkulace se zaměřte na celkové náklady na vlastnictví a provoz, ze kterých vyplyne i předpokládaná návratnost. Ve srovnání se starší tiskárnou se může pořízení nové vyplatit už v krátkém či střednědobém horizontu. Nakonec, nemusíte si lámat hlavu a počítat po večerech sami – v době pokročilých služeb a vysoké konkurence dodavatelů vám dobří prodejci bezplatně nabídnou nezávaznou, ale vypovídající kalkulaci investice i její návratnosti v porovnání se stávajícím provozem (starší tiskárnou či tiskem u externích dodavatelů).

Tip: Předem si stanovte reálné požadavky na měsíční objem tisku. Neměli byste zůstat na holičkách, ani pokud se sejde odevzdání více projektů ve stejném termínu. I na pohled menší projekt, zahrnující 10 výkresů sestavy na formátech A2 a 10 detailů a kusovníků na formátu A3, představuje v šesti paré ekvivalent 360 formátů běžné stránky A4 (tj. 90 formátů A2). Vycházejte proto z kompletace projektů takového rozsahu, jaké běžně odevzdáváte.

Na míru týmům všech velikostí

Výrobci tiskáren se snaží svou nabídkou pokrýt nejrůznější potřeby. Vrátíme-li se k nabídce HP Designjet, všimněte si dostupnosti velkoformátových zařízení jak pro jednotlivce, tak i pro největší týmy. V tomto přehledu najdete nejoblíbenější tiskárny zaměřené na technické obory – přímo na ně však navazuje nabídka přizpůsobená pro náročný grafický či geoinformační segment, včetně horké novinky HP Designjet Z5400 a modelu Z6200. Více podrobných informací o všech typech a variantách najdete na webu www.hp.cz/designjet.

Prezentace společnosti Hewlett-Packard. Napsal Roman Klimek.

www.hpdemo.cz

HP Designjet T120: Pro jednotlivce – studenty, návrháře na volné noze, externisty

HP Designjet T120
HP Designjet T120

Velmi kompaktní, 24palcová tiskárna s půdorysem o délce pouhých 987 mm spojuje výhody dvou tiskáren v jedné – díky zásobníku na řezané formáty B+/A3 a pohodlnému zakládání role s předním plněním. Barevný dotykový displej se snaží zjednodušit tisk a orientaci i těm, kdo ještě nemají zkušenosti s tiskem na velké formáty. I u základního typu tiskárny je s inkousty HP možné očekávat kvalitní výstup s bohatými barvami a ostrými liniemi o minimální tloušťce čáry 0,04 mm.

HP Designjet T520: Pro malé týmy konstruktérů a projektantů

HP Designjet T520
HP Designjet T520

Tiskárny řady T520 velikostí 24 a 36 palců zapadnou do všech malých technických týmů, kde potřebují rychlý profesionální tisk. Oproti předchozímu modelu (T510) navyšují výpočetní výkon a nabízejí dvojnásobnou rychlost tisku a rozlišení. Tiskové hlavy s dlouhou životností dosahují s inkousty HP minimální tloušťky čáry 0,02 mm a ostrých detailů s rozlišením až 2 400 bodů na palec (dpi). Dle prostorových možností lze zařízení položit na stůl či doplnit vlastním stojanem.

HP Designjet T920 a T1500: Pro týmy specializované na grafický tisk

HP Designjet T920 a T1500
HP Designjet T920 a T1500

Nové modely T920 a T1500 přinášejí snadné zakládání rolí zepředu, horní vodorovnou plochu pro rychlou kontrolu a revize výtisků, průhledové okno umožňující bleskovou kontrolu tisku či pohodlné ovládání ze židle. Výhodou je, že do stohovače výkresů může uživatel poslat až 50 kopií různé velikosti (formáty A4-A0), které jsou vyrovnané a připravené na skládání či další manipulaci. Obě tiskárny cílí nejen na velmi rychlý tisk při dodržení vysoké přesnosti (formát A1 je potištěn za pouhých 21 sekund), ale také na věrnost barev a odstínů šedé a zpracováním velmi komplexních souborů díky rozsáhlé virtuální paměti pro tiskové úlohy. Vyšší model T1500 navíc přináší pokročilejší správu tisku pro větší týmy a dvě role média. Oba modely lze ovládat přes internet, přičemž zpracovávané výkresy mohou zůstávat dostupné v cloudovém úložišti.

HP Designjet T7100: Pro větší týmy s velkým objemem tisku

HP Designjet T7100
HP Designjet T7100

Nejvyšší model HP pro technický segment se osvědčuje při spolupráci s CAD a GIS softwary i automatickým příslušenstvím, včetně automatizované skládačky výkresů. Nabízí tři role tiskového média šíře 42 palců (A0) a 400ml inkousty. Vytiskne až dvě A0 za minutu. Hodí se do větších provozů, kde se uplatní vysoká produktivita při příznivých celkových nákladech na tisk. V případě potřeby lze rozšířit na multifunkční zařízení o HP Designjet HD Scanner šíře 42 palců s rozlišením až 600 dpi.

HP Designjet T2500 eMFP: Pro střední a větší týmy k tisku, kopírování a skenování

HP Designjet T2500 eMFP
HP Designjet T2500 eMFP

Usnadnit skenování, zasílání skenů členům týmu i zapracování rukou provedených připomínek je – kromě špičkového tisku a kopírování – hlavní úkol multifunkce T2500. Chaosu ve výkresech pro více projektů dokážou zabránit dva směry výstupu, včetně praktického zadního stohovače, jako u modelů T920 a T1500. Dvě role lze snadno zakládat přímo zepředu a využít pro různá média – velikostně i co do úpravy povrchu papíru. Oproti předchůdci (T2300) má novinka o třetinu menší půdorys, lépe tak najde místo v kanceláři. Podobně jako u typů T920 a T1500 může výrazně pomoci s týmovou spoluprací nad výkresy. Díky bezplatné technologii HP Designjet ePrint & Share si poradí se správou, prohlížením i tiskem velkoformátové dokumentace z tabletů a chytrých telefonů s Androidem či iOS, stejně jako z PC a notebooků.

Komentáře