Nemůžete si zvyknout na „kočkopsa“ v podání ovládacího rozhraní Windows 8, které poměrně nekomfortně kombinuje prvky dotykového ovládání a desktopu? Řešení je snadné.

AKTUALIZACE: Přečtěte si článek o ještě lepší alternativní nabídce Start, než jaká byla dříve popsána v tomto článku!

Microsoft zpytuje svědomí a ačkoliv se právě pochlubil již stomiliontou prodanou licencí Windows 8, arogantní přístup, s jakým vnutil uživatelům nové pracovní návyky, bude muset přehodnotit.

A zřejmě se tak již stalo. Sto milionů prodaných Windows v nové verzi je sice vysoké číslo, nebylo by však takové výše, nebýt dumpingové ceny, za kterou se upgrade na Windows 8 prodával po jeho uvedení na trh (bylo to pouhých 750 Kč, ve srovnání s běžnými cenami Windows naprosto bezkonkurenční).

Je proto docela možné, že se dočkáme vrácení oficiální nabídky Start a možnosti nastavit startování systému přímo do klasické plochy. Slibovat si to můžeme od chystaného updatu, který vyjde pod označením Windows 8.1 (pracovní název Windows Blue). Jasno budeme mít již v červnu, kdy se dostane do světa jeho testovací verze. Tu ostrou pak budou mít všichni stávající majitelé licence Windows 8 k dispozici zdarma.

Plnou parou vzad

Že se další vývoj operačního systému Windows ponese trochu v duchu „zpět“, než „vpřed“, nasvědčuje mlhavé vyjádření marketingové ředitelky Microsoftu Tami Reller o tom, že „update je také příležitostí k reakci na zpětnou vazbu od uživatelů“. A ta byla poměrně masivní – zejména ve jménu kritiky chybějící nabídky Start, spouštění do rozhraní dlaždic namísto známé plochy a zdaleka ne ideálnímu propojení obou těchto prostředí.

Česká aplikace Windows 8 Start Menu vrátí do Windows 8 tlačítko Start.
Česká aplikace Windows 8 Start Menu vrátí do Windows 8 tlačítko Start.

Ať už se návratu nabídky Start dočkáme, nebo ne, řešení existují již nyní. Nabídku Start, na jakou jste zvyklí, můžete mít ve Windows 8 od teď za pár vteřin. Doinstalovat se dá v podobě některé z mnoha alternativních aplikací, jako je například velmi oblíbená komerční Start8 (za pět dolarů) nebo bezplatná česká aplikace Windows 8 Start Menu (její možnosti jsou proti dříve zmíněné mírně užší, nicméně poskytne vám taky přesně to, co čekáte, včetně možnosti nastavit počítač tak, aby startoval rovnou do klasické plochy).

Komentáře