Nově vyvinutá řada kuličkových šroubů nabízí ve srovnání s produkty přechozí generace více než dvojnásobnou trvanlivost a 30% nárůst přípustné dynamické zatížení. Těchto pozitivních parametrů bylo dosaženo optimalizovaným poměrem tvrdosti a pružnosti z houževnaté oceli Tough Stell.

Kuličkové šrouby S-HTF byly navrženy pro velká zatížení, například pro vstřikovací, vytlačovací a formovací lisy. Důvodem je zvyšující se poptávka po strojích, které dosahují kratších dob výrobních cyklů a vyšší produktivitou. U lisů to znamená rychlejší pohyb uzavírání, větší uzavírací síla s předpokladem, že bude životnost stejná nebo vyšší.

Kuličkové šrouby NSK S-THF pro vysoká zatížení mají více než dvojnásobnou trvanlivost v porovnání s produkty NSK přechozí generace. Foto: NSK
Kuličkové šrouby NSK S-THF pro vysoká zatížení mají více než dvojnásobnou trvanlivost v porovnání s produkty NSK přechozí generace. Foto: NSK

Společnost NSK reagovala na tyto aspekty a požadavky zákazníků uspokojila vývojem kuličkového šroubu S-HTF se šroubem a maticí z houževnaté oceli Tough Steel. Tato oceli se firmě již osvědčila při výrobě kuličkových ložisek. Vysoká čistota oceli v kombinaci se speciálním tepelným zpracováním umožňuje dosáhnout větší odolnosti povrchu materiálu. To zaručuje, že při odvalování v dílech nevzniknou žádné trhliny vlivem vrubového namáhání na částečkách nečistot. Místo toho je povrch tlakem při odvalování vyhlazován.

Provozní zkoušky u zákazníků v Japonsku ukázaly, že kuličkové šrouby S-HTF od NSK mají více než dvojnásobnou trvanlivost (počet zdvihů) než jejich předchůdci z řady HTF, přičemž nabízejí i větší dovolené dynamické zatížení.

Kuličkové šrouby S-HTF jsou dostupné s průměry hřídelí od 50 do 100 mm a stoupáním 10 až 60 mm (stoupání se odvíjí od velikosti průměru hřídele). V nově řade je celkem dostupných 21 provedení.

Kuličkové šrouby jsou vhodné nejen pro osy uzavíracích mechanismů vstřikovacích lisů, ale i pro jiné aplikace, kde jsou pohybové šrouby vystaveny zatížení, například servolisy.

Zdroj: Mepax a NSK

Komentáře