Výrobce leteckých motorů GE Aviation Czech s úspěchem vyvíjí nové letecké motory. Jeden z nich úspěšně otestovali i v pražských Letňanech. Nejrychlejší test v historii společnosti GE Aviation předznamenává novou éru v pronikání na trh všeobecné a obchodní letecké přepravy.

V závěru roku 2017 společnost GE Aviation úspěšně dokončila první zkoušku doposud nejmodernějšího turbovrtulového motoru Advanced Turboprop (ATP). Certifikační zkoušky motoru ATP začnou v roce 2018. S novými motory se počítá pro menší privátní letouny Cessna Denali firmy Textron Aviation. Proces certifikace má skončit do roku 2020.

S novými motory se počítá pro menší privátní letouny Cessna Denali firmy Textron Aviation. Foto: GE Aviation

Zkouška motoru ATP je dalším z kroků naplňování investiční smlouvy s vládou ČR o vybudování nové centrály pro turbovrtulové motory v České republice, v níž se odehraje vývoj, testování a výroba. Celkově se počítá s pracovními příležitostmi pro více než 500 zaměstnanců. Od 1. června 2016 bylo již přijato 180 pracovníků, dalších 80 by mělo nastoupit v roce 2018. Ve fázi plné výrobní kapacity má produkce přesáhnout 400 motorů ročně.

GE Aviation v České republice

Anglický konglomerát GE podepsal dohodou s českou vládou předloni na podzim. Podle ČTK dosáhne investice do závodu minimálně 50 miliónů eur (asi 1,35 miliardy korun). Podrobnosti o záměru GE v pražských Letňanech se dozvíte v naší aktualitě.

Aditivní výroba leteckých motorů

Je tomu zhruba půl roku, kdy jsme vás informovali o tom, že se v pražských Letňanech věnuje výrobě turbovrtulových motorů závod společnosti GE Aviation Czech. Tradiční výrobu 800 až 900 dílů konvenčními postupy hodlá firma nahradit technologií aditivní výroby.

3D tisk využívá nebo v příštích pěti letech plánuje do výrobního portfolia začlenit více než polovina českých firem. Uvádí to průzkum poradenské společnosti EY, která zpracovala studii ve spolupráci s Centrem digitální transformace na VŠE.

Komentáře