Soustružnicko-frézovací centrum německého výrobce Georg zastane práci tří pracovišť a umožňuje zkrátit dobu výroby rotoru turbíny o polovinu. V takovéto konfiguraci funguje stroj jako jediný v Evropě.

Až doposud procházely rotory turbín celkem třemi fázemi výroby:

  • nejprve se vysoustružily všechny rotační plochy rotoru,
  • poté vyfrézovaly závěsy pro uchycení lopatek,
  • nakonec se vyvrtaly vyvažovací a spojkové otvory.

Na tyto operace bylo potřeba tří strojů na třech různých pracovištích. Nový stroj, který prozatím převzal jméno po svém výrobci, tyto tři základní strojní operace sloučil do jednoho pracoviště. Stroj Georg díky příslušenství v podobě frézovacích a soustružnických hlav umí soustružit o 30 % rychleji oproti starým technologiím. Vrtání a frézování zvládá dokonce až o polovinu rychleji, díky čemuž se celková doba výroby průměrného rotoru zkrátí ze zhruba 1000 hodin na 550.

Přes 5 metrů vysoký, 30 metrů dlouhý a 10 metrů široký stroj je zapuštěn do masivní betonové vany a vzhledem k dobře propracované ergonometrii má obsluha osu rotace rotoru v úrovni očí. Stroj je obsluhován z úrovně podlahy.

Ačkoliv stroj váží několik desítek tun, při pracovní směně ho zvládne obsloužit jeden člověk, i díky tomu, že může pomocí tří vnitřních kamer pohodlně sledovat celý řezný proces. Foto: Doosan Škoda Power
Ačkoliv stroj váží několik desítek tun, při pracovní směně ho zvládne obsloužit jediný člověk. I díky tomu, že může pomocí tří vnitřních kamer pohodlně sledovat celý řezný proces. Foto: Doosan Škoda Power

Podobně velké a moderně vybavené obráběcí stroje jsou v Evropě jen dva. První se nachází u našich sousedů v Německu a druhý je instalován v Rusku. Stroj do plzeňského areálu společnosti  Doosan Škoda Power dorazil po částech a během necelých dvou měsíců byl postupně smontován. Další zhruba čtyři měsíce pak technici rodinné firmy Georg stroj zprovozňovali a ladili technologická spojení spolu s testovacím měřením. Následně kompenzovali geometrické odchylky.

Ačkoli je stroj primárně určený pro výrobu rotorů, jeho využití je univerzální. Vyrábět lze rotační součásti, jako jsou rotory generátorů, papírenské válce, velká ozubená kola včetně nábojů a za určitých podmínek i klikové hřídele. Díly lze vrtat a frézovat.

Pořízením unikátního stroje zainvestoval Doosan Škoda Power především do kvality. Pořizovací cena stroje se pohybuje okolo 180 milionů korun. Díky zvýšení efektivity výroby se návratnost investice očekává do pěti let.

Zdroj: Doosan Škoda Power

Komentáře