Česko-anglický technický slovník online

Potřebujete přeložit odborné výrazy ze strojírenství a dalších technických oborů? Už nemusíte hledat PDF ke stažení – využijte praktický anglicko-český a česko-anglický technický slovník on-line na Portálu profesionálů Strojirenstvi.cz.

Interaktivní technický AJ/ČJ překladač, který obsahuje pojmy ze strojírenství, elektrotechniky, CNC, ale také 3D tisku a dalších specializovaných oblastí, jsme vytvořili nejprve sami pro sebe, neboť v redakci nepřetržitě pracujeme s odbornými anglicky psanými texty a bohužel je zvykem, že standardní on-line slovníky neobsahují dostatek potřebných výrazů. Již několik let proto shromažďujeme specifickou terminologii (mnohdy jde o naprosté novotvary, třeba právě aditivní výroba přinesla do strojírenství spoustu nového výraziva).

Prostřednictvím našeho Portálu profesionálů Strojirenstvi.cz jsme nyní náš překladač technické angličtiny zdarma zveřejnili, aby z něj měl užitek každý, kdo potřebuje přeložit odborný strojírenský text. Obsah slovníku nadále průběžně rozšiřujeme a doplňujeme do něj neustále další výrazy. Pokud pracujete ve společnosti, které by pomohlo, že by i její specializované pojmy byly bezplatně zahrnuty do tohoto technického slovníku, kontaktujte nás na emailu vydavatelstvi@novamedia.cz.

Slovníky najdete zde:

Sdílejte tento článek

50 Comments

 1. TutuMorm Odpovědět

  Today anybody has an iOS or Android tablet. This has lead to developing a millions of apps that provide servises such as mobile games, development, entertainment and many others. To download any app a user must get an account at either Apple Store or Google Play. But not all games are available there as they don’t meet the official rules. To combat this a new app was developed named TutuApp. This helper works both on Android and iOS run phones and it has the biggest market of games. We name a few: Pokemon Go, Spotify, Clash of Clans, Fortnite, Snapchat and many others. They come with zero ads and locked content! Whant to know more? Visit tutuapp-app.com to download TutuApp for free on your Android device. Installation instructions for the app are available there.

 2. VidmMorm Odpovědět

  Today almost everyone visits YT or any other video hosting provider to upload and watch video about cats, free movies and other content. But sometimes you want to download a video or a movie and the service doesn’t allow you to do it. It’s where Vidmate App is coming to help you. It helps you to download a video from may services, including YT, Vimeo, Vimeo and many others. To perform this you simply need to find a video and click download button. Plus, Vidmate is completely free of charge and has user-friendly UI! Download Vidmate now and start downloading your favourite video to share them with your family!

 3. minecraft free download Odpovědět

  Hey there I am so delighted I found your blog, I really
  found you by mistake, while I was searching on Bing for something else, Nonetheless I
  am here now and would just like to say thank you for a tremendous post
  and a all round thrilling blog (I also love
  the theme/design), I don’t have time to look over it all at the moment but I have bookmarked it and also included
  your RSS feeds, so when I have time I will be back to read a lot more, Please do keep up the excellent jo.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *