Výzkumná zpráva organizace Research and Markets, publikovaná v únoru letošního roku, odhaduje zdvojnásobení trhu s produkty pro 3D skenování do roku 2018.

Odhad tržeb za tyto technologie v roce 2013 činí 2,06 miliardy dolarů a do roku 2018 se při odhadovaném ročním tempu růstu 14,6 procenta očekávají tržby kolem 4,08 miliardy dolarů.

Převažujícími obory pro nasazení 3D skenování bude automobilový průmysl a obecně strojírenská odvětví, kde je poptávka po 3D ditigalizaci a měření prototypů, či výrobků při reverzním inženýrství.

Vedle toho 3D skenování zasahuje do zcela nových oblastí. V čím dál větší míře se využívá například v medicíně pro plánování operací a diagnostiku, nebo ve stomatologii. 3D skenery už slouží také kriminalistům, kteří s jejich pomocí mohou získat přesný virtuální 3D obraz místa činu pro pozdější vyhodnocení.

Za zmínku stojí taktéž rozmach „osobního“ 3D skenování, které tyto možnosti zpřístupňuje širokým masám. Pro pořízení virtuálního 3D modelu fyzické věci dnes postačí běžný mobilní telefon s vestavěnou kamerou a cloudovou aplikací, která převede fotografie na prostorový model.

Komentáře