Aerotec, dceřiná firma společnosti Airbus, zahajuje produkci titanových součástí do letadel pomocí 3D tisku. I když byly vstupní náklady na zavedení aditivní technologie vysoké, chce dodavatel konstrukčních celků letadel a specialista na součásti z kompozitních materiálů a uhlíkových vláken díky aditivní výrobě dále posílit svoji konkurenceschopnost.

Dolnosaská firma Aerotec chce 3D tiskem titanových komponent nahradit stávající výrobu některých dílů do letadel. Se zavedením technologie do produkčního prostředí souvisela mj. i modernizace haly. Potenciál 3D tisku vidí firma ve finanční úspoře na řezné nástroje i v minimalizaci odpadů z drahých kovů.

3D tisk nahradí současnou výrobu titanového potrubí odléváním a svařováním. Foto: Aerotec
3D tisk nahradí současnou výrobu titanového potrubí odléváním a svařováním. Foto: Aerotec

Prvním dílem, jehož standardní výrobu nahradí 3D tisk, je potrubí s dvojitou stěnou, součást palivového systému vojenských dopravních letadel Airbus A400M. Tento díl se doposud realizuje odléváním a svařováním. Podle prvotních výpočtů 3D tisk výrazně zkrátí výrobní čas, což se pozitivně projeví i na cenové kalkulaci.

Trubka je součástí palivového systému vojenského speciálu Airbus A400M. Foto: Airbus
Titanová trubka, která je součástí palivového systému vojenského speciálu Airbus A400M, se začne vyrábět efektivněji díky 3D tisku. Foto: Airbus

Komentáře