Praha, 1. října, 2010 – vedení společnosti HP oznámilo, že do funkce prezidenta a CEO byl jmenován Léo Apotheker, který se stává rovněž členem představenstva HP. Léo Apotheker dříve působil jako generální ředitel společnosti SAP. Představenstvo společnosti HP dále jmenovalo Raye Laneho novým předsedou správní rady a členem představenstva HP. Oba manažeři byli do nových pozic jmenováni s platností od 1. listopadu, tedy od začátku HP fiskálního roku 2011.

Léo Apotheker byl během své více než dvacetileté pracovní kariéry ve společnosti SAP hnací silou, která určovala směr vývoje největšího světového prodejce softwarových aplikací. Léo Apotheker pomohl rozvíjet a realizovat nejvýznamnější změny v historii společnosti SAP, transformoval divizi výzkumu a vývoje, rozšířil technologické platformy, zdokonalil obchodní modely a nově definoval zákaznické segmenty. Jeho manažerská rozhodnutí přispěla rovněž k tomu, že po dobu osmnácti po sobě jdoucích čtvrtletí v letech 2004 až 2009 generovala společnosti SAP dvojciferný růst příjmů z prodeje softwaru.

Léo Apotheker, nový generální ředitel firmy HP

Ray Lane pracoval jako člen představenstva ve více než dvaceti státních i soukromých firmách, naposledy působil od roku 2000 ve společnosti Kleiner Perkins. V předchozích letech pracoval mimo jiné jako prezident a provozní ředitel společnosti Oracle Corporation, ještě před tím pak u obřích světových korporací Booz Allen Hamilton, EDS či IBM.

„Léo je prvotřídní stratég s vášní pro technologie, rozsáhlými globálními zkušenostmi a příkladným pracovním nasazením – a přesně tyto vlastnosti jsme chtěli nalézt v osobě nového generálního ředitele,“ řekl Robert Ryan, vedoucí nezávislý člen představenstva. „Po více než dvou desetiletích působení v IT průmyslu má Léo za sebou vynikající výsledky při prosazování a řízení technologických inovací, budování vztahů se zákazníky a rozvoji pracovních týmů s celosvětovou působností.

Léo prokázal skvělý cit v předvídání vývoje a transformací IT průmyslu. Jsme přesvědčeni, že má jedinečné předpoklady pro další urychlení HP strategie. Prokázal úspěch nejen na americkém trhu, ale rovněž rozsáhlé mezinárodní zkušenosti; to bude dalším velkým přínosem, protože HP dále expanduje zejména na rozvojové trhy s velkými obchodními příležitostmi. HP má vynikající zázemí, postavení na trhu a nyní i nejlepší tým pro naplnění svého obrovského potenciálu.“

„Společnost HP představuje působivý mix vysoce úspěšných obchodních divizí, produktů a služeb, patří jí pozice jedné z nejvíce inovativních firem v průmyslu, a má za sebou skutečně dokonalý management, který hraje klíčovou roli v jejím úspěchu,“ řekl Léo Apotheker. „Jsem hluboce poctěn, že se k týmu více než 300 000 kvalitních zaměstnanců společnosti HP po celém světě mohu také připojit.

HP nabízí vysoce diverzifikované produkty a služby, disponuje obrovskou finanční silou a právem jí patří vedoucí postavení na většině trhů. Žádná jiná firma nemá tak dobrou pozici a prostor pro budování, řízení a obchodní zisk plynoucí z revolučních změn, které žádá současný IT trh. HP má navíc všechny předpoklady k tomu, být i nadále technologickým lídrem trhu, spolehlivým společníkem obchodních partnerů i svých zákazníků, a nelítostným konkurentem pro další firmy v oboru. Těším se na spolupráci s vynikajícími odborníky v HP, s nimiž budeme tvořit další kapitolu dlouhé a hrdé historie společnosti.“

„Možnost připojit se k představenstvu tak průkopnické firmy, jakou je Hewlett-Packard, je pro mě obrovskou motivací. Těším se na úzkou spolupráci s Léem, stejně jako s celým představenstvem a vrcholovým vedením HP. Máme skvělou pozici pro získání dalšího kapitálu ze změn, které probíhají v rámci celého IT odvětví,“ řekl Ray Lane. „Znám a obdivuji Léa téměř 20 let. On je ideálním člověkem, který dokáže stavět na pevných základech HP, využít jeho zázemí i potenciál a udržet společnost v pozici inovátorského lídra.“

Léo Apotheker nahradí Cathie Lesjak, která byla v srpnu 2010 jmenována prozatímní generální ředitelkou HP. Cathie Lesjak, která od ledna 2007 pracovala jako finanční ředitelka společnosti HP, bude v této své předchozí pozici znovu pokračovat od 1. listopadu 2010 a rovněž zůstává členkou výkonné rady HP.

„Cathie byla a bude i nadále velmi důležitou součástí vedení HP. Jsme velmi šťastni, že máme tak špičkový a talentovaný manažerský tým – nejlepší v oboru – a když jsou jeho členy tak špičkoví manažeři jako Cathie, posouvá se HP vpřed i během tohoto přechodného období,“ doplnil Robert Ryan. „Jménem celého představenstva bych rád poděkoval Cathie a celému týmu vrcholových manažerů za tvrdou práci, kterou zejména v posledních měsících odvedli jak interně, tak i směrem k našim zákazníkům a dalšímu naplňování naší strategie.“

Profesní kariéra – Léo Apotheker

Léo Apotheker pracoval více než 20 let ve společnosti SAP na různých pozicích, v posledních letech jako generální ředitel. Jako člen představenstva společnosti SAP mezi lety 2002 až 2010 dohlížel na její veškeré operace: Zodpovídal za celosvětové prodeje, servisní procesy a další vývoj společnosti, během pěti let zdvojnásobil počet zákazníků společnosti; vedl více než tucet akvizic, včetně převzetí firmy Business Objects, první velké akvizice v historii společnosti SAP v hodnotě přibližně sedmi miliard dolarů.

Kromě viceprezidenta a prezidenta ve společnosti SAP zastával Léo Apotheker také funkci náměstka generálního ředitele a po dobu pěti let prezidenta divize zákaznických řešení a globálních operací. Měl rovněž zodpovědnost za provoz a výsledky společnosti SAP v regionu Severní Ameriky. V letech 1999 až 2002 byl prezidentem společnosti SAP pro oblast EMEA (Evropa, Střední východ a Afrika), ještě před tím pracoval jako generální ředitel pro oblast jižní a západní Evropy, a na samotných začátcích své kariéry ve společnosti SAP jako generální ředitel a zakladatel poboček společnosti SAP ve Francii a v Belgii.

Léo Apotheker byl v letech 1992 až 1994 rovněž zakládajícím prezidentem a provozním ředitelem firmy ECsoft BV, jedné z největších evropských společností specializujících se na oblast start-up kapitálu. Vedoucí a manažerské pozice zastával také ve společnostech ABP Partners, McCormack & Dodge Europe, S.W.I.F.T. a Altex GmbH.

Léo Apotheker se narodil 18. září 1953 v německém městě Aachen, promoval z oboru ekonomie a mezinárodních vztahů na Hebrejské univerzitě v Jeruzalému. Plynně hovoří pěti jazyky (angličtina, holandština, francouzština, němčina a hebrejština). V roce 2007 získal francouzský Řád Čestné legie jako uznání za své obchodní výsledky a přínos pro francouzskou ekonomiku.

Léo Apotheker v současné době zastává ještě pozici místopředsedy dozorčí rady společnosti Schneider Electric SA, a je členem představenstva společnosti GT Nexus a správní rady neziskové organizace PlaNet Finance.

Profesní kariéra – Ray Lane

Ray Lane je řídícím partnerem ve společnosti Kleiner Perkins Caufield & Byers (KPCB). Zastává pozici člena představenstva ve společnostech Fisker Automotive, GreatPoint Energy, Luca Technologies, Xsigo, Elance a Quest Software. Před svým působením v KPCB byl prezidentem a provozním ředitelem společnosti Oracle.

Nástupu do firmy Oracle předcházela pozice senior partnera ve společnosti Booz Allen Hamilton, v níž vedl celosvětovou praxi v oblasti informačních technologií. Ještě dříve působil Ray Lane jako viceprezident ve firmě EDS a strávil deset let v IBM na různých pozicích v oblasti produktového managementu, prodeje a marketingu. Ray Lane získal bakalářský titul v matematice a titul PhD v oboru vědy na univerzitě West Virginia. Pracoval rovněž jako předseda správní rady univerzity Carnegie Mellon, člen rady guvernérů WVU a viceprezident mezinárodního výboru speciální olympiády.

O společnosti HP

HP neustále vytváří nové příležitosti pro uplatnění technologií, které významně ovlivňují jednotlivce, firmy i celou společnost. Jako největší technologická firma světa nabízí HP špičkové produkty zahrnující tisková řešení, osobní výpočetní techniku, software, služby a IT infrastrukturu. Další informace o společnosti HP (NYSE: HPQ) jsou k dispozici na webu www.hp.com.

Komentáře