Průmyslová zařízení Objet500 Connex1 a Objet500 Connex2 umožňují vyrábět prototypové i funkční modely kombinující až tři různé materiály metodou tzv. tripple-jetting.

Technologie tripple-jetting umožňuje vytvářet výrobky s použitím tří různých materiálů současně, nebo dokonce při tisku tyto digitální materiály míchat, čímž lze například částečně simulovat vlastnosti plastu ABS standardně používaného u odlišné technologie FDM.

Vícebarevná 3D tiskárna Objet500 Connex3.
Vícebarevná 3D tiskárna Objet500 Connex3.

Objet500 Connex1 je vybaven velkou stavební komorou, umožňující vyrobit model či sestavu o rozměrech až 490 × 390 × 200 milimetrů. Zařízení disponuje osmi zásobníky materiálů, díky čemuž není nutno věnovat tolik času jejich doplňování, pokud je některý v průběhu úlohy vyčerpán. Na druhou stranu, doplnit lze materiál v případě potřeby i během tisku.

Ukázka produktu, který kombinuje v jednom modelu různé materiály.
Ukázka produktu, který kombinuje v jednom modelu různé materiály.

Objet500 Connex2 navíc oproti výše uvedenému modelu umí kombinovat dva různé základní materiály a vytvářet tak materiály zcela nové, označované jako „digitální“. Například takto vzniklé digitální ABS je dosud nejpevnější materiál dostupný na tiskárnách značky PolyJet a hodí se tak třeba pro výrobu krátkodobých vstřikovacích forem. Používané materiály mohou být transparentní, pružné nebo rigidní, celkově jejich nabídka překračuje sto rozličných variací.

Uvedení popisovaných dvou zařízení navazuje na představení tiskárny Objet500 Connex3, která si svoji premiéru odbyla před nedávnem (viz obrázek). Tento stroj je výjimečný pro svoji schopnost výroby vícebarevných modelů v kombinaci až 46 odstínů z vybraných palet. Produkty z něj mohou být tvořeny z kompozitů, jsou odolné vůči vysokým teplotám a biokompatibilní, takže je lze používat také v medicíně.

Připravil Jan Homola podle zdrojů ze společnosti Stratasys.

www.stratasys.com

Komentáře