Míra nasazení 3D tisku v automobilovém průmyslu nepřetržitě roste. Jeho využití přitom zdaleka přesahuje prototypovou výrobu – výrobky ze 3D tiskáren jsou velmi často používány také jako montážní přípravky.

Zdroje z automobilky Opel uvádí, že 3D tisk je pro výrobu přípravků používán čím dál častěji. Jejich vývoji se věnuje inženýr Sascha Holl v továrně v Rüsselsheimu, kde je také tiskne a pak rozesílá kolegům do všech výrobních závodů Opelu napříč Evropou.

Při montáži Opelu Adam Rocks je použito kolem čtyřiceti přípravků vyrobených na 3D tiskárně.
Při montáži Opelu Adam Rocks je použito kolem čtyřiceti přípravků vyrobených na 3D tiskárně.

V závodu v Eisenachu nyní zavádějí tyto specificky uzpůsobené pomůcky do výroby speciální edice stylového městského vozu Adam Rocks. Jedná se o přípravky, s jejich pomocí budou na výrobní lince umísťovány jednotlivé díly vozu – celkově je takto na Adamovi použito kolem čtyřiceti nástrojů vyprodukovaných 3D tiskem.

Velkou výhodou použití 3D tiskáren je možnost flexibilně reagovat na změny v designu vozidla. Návrhy přípravků konstruktéři upraví ve 3D CAD modelu zcela bezprostředně několika kliknutími myší. Opel využívá technologii FDM, která v tomto případě produkuje modely z průmyslového plastu o výšce vrstvy 0,25 milimetru. Díky využití 3D tisku snížila automobilka náklady na výrobu těchto přípravků o devadesát procent. Přípravky jsou navíc až o sedmdesát procent lehčí, než dříve.

Vedle modelové řady Adam využívá Opel přípravky vyrobené 3D tiskem také u modelů Insignia, Cascada a připravuje jejich rozšíření i do řad Corsa, Vivaro a Mokka. Mírou využití 3D tiskáren v tomto ohledu Opel vyniká nad ostatní značky ve skupině General Motors.

Podle zdrojů ze společnosti Opel připravil Jan Homola.

www.3D-tisk.cz

Komentáře