CAD nástroje pro digitální prototypování nacházejí využití nejen při řešení konstrukčních úloh, pevnostních výpočtů, dynamických simulací a vizualizací, ale také u tvorby montážních a servisních návodů a produktových stránek – na webu nebo na mobilních zařízeních.

Mezi oblíbené aplikace pro tvorbu technických manuálů a prezentací patří Autodesk Inventor Publisher. Umí zpracovat 3D modely z různých formátů (Inventor, AutoCAD, Catia, SolidWorks, NX, Parasolid, STEP, IGES atd.) a vytvořit z nich popisy, rozstřely, návodky, instruktážní a montážní animace v nejrůznějších formátech – od dokumentu ve Wordu a prezentace v PowerPointu přes 3D PDF po animace pro webové nebo mobilní prohlížeče.

Přímočaré rozhraní nové cloudové služby Autodesk A360 Drive – ukázka zobrazení vlastností prvků sestavy.
Přímočaré rozhraní nové cloudové služby Autodesk A360 Drive – ukázka zobrazení vlastností prvků sestavy.

Okomentovaný postup – krok po kroku (ve stylu stavebnice LEGO) – si například můžete prohlížet na mobilním telefonu nebo tabletu v nástroji Inventor Publisher Mobile Viewer. Prezentace z Publisheru zůstávají asociativní s následnými změnami CAD modelu. Výrobci tak mohou k produktu vytvářet dokumentaci již během samotného navrhování – a to jim pomáhá snižovat náklady na tvorbu dokumentace a zkracovat dobu potřebnou k uvedení výrobku na trh.

Cloudové řešení Autodesk A360 Team usnadňuje týmovou spolupráci, nabídne i strom rozpadu sestavy CAD modelu.
Cloudové řešení Autodesk A360 Team usnadňuje týmovou spolupráci, nabídne i strom rozpadu sestavy CAD modelu.

Názornější webové prezentace

Stále větší část komunikace v rámci konstrukčních týmů, ale i se zákazníky a následně s uživateli výrobků, probíhá elektronicky, on-line. Pro týmovou spolupráci a prezentaci CAD modelů bez nároků na konkrétní souborový formát a potřebu konkrétní CAD aplikace lze s výhodou využít možností cloudové služby Autodesk 360. Vedle sdílení modelů a komunikace „1 : 1“ umožňuje i veřejné publikování interaktivního 3D modelu v nativním formátu na firemní nebo produktové webové stránce.

Autodesk A360 Drive je cloudové úložiště podobné službám OneDrive, Dropbox, iCloud nebo Google Drive. Oproti obecným souborovým úložištím ale nabízí funkce pro interaktivní on-line prohlížení CAD dat, jejich vyhledávání, včetně vlastností objektů modelu, on-line rendering apod. Umí ynchronizovat CAD data s desktopovými i mobilními aplikacemi od Autodesku – včetně AutoCADu 360 a Fusion 360. A360 Drive podporuje asi 70 nejrozšířenějších CAD formátů různých aplikací, včetně IGES, STEP, Catia, Pro/Engineer apod.

Mobilně a zdarma

Každý uživatel s chytrým mobilním telefonem, tabletem nebo moderním internetovým prohlížečem v libovolném operačním systému si může odkudkoli prohlížet a komentovat 3D modely, které mu byly zpřístupněné prostřednictvím A360 Drive. A360 Drive je bezplatná služba, omezená 5 GB prostoru úložiště. Uživatelé s Autodesk Subscription mají k dispozici 25 GB. Službu si můžete vyzkoušet na adrese 360.autodesk.com.

Autodesk A360 Team je projektově orientované úložiště s nástroji pro práci s CAD daty. Kromě on-line prohlížení a týmového sdílení nabízí i připomínkování uvnitř CAD modelů, zobrazení struktury sestav, rozstřely, prohledávání obsahu modelů a týmové funkce – notifikace změn, kalendáře, správu oprávnění, wiki apod. A360 Drive je jednou z podsložek projektů v A360 Team. Základní verze aplikace je opět bezplatná, standardní kapacita na jednoho člena projektu je 5 až 10 GB. Uživatel může být členem několika projektů současně. Více informací a přístup do aplikace najdete na adrese www.autodesk360.com.

Praktické využití aplikace Inventor Publisher ve firmě API CZ

Praktické využití aplikace Inventor Publisher ve firmě API CZ.
Praktické využití aplikace Inventor Publisher ve firmě API CZ.
Praktické využití aplikace Inventor Publisher ve firmě API CZ.
Praktické využití aplikace Inventor Publisher ve firmě API CZ.

Tým společnosti API CZ se věnuje úpravám vozidel pro tělesně postižené – od jednoduchých úprav ovládání vozidla až po kompletní přestavby bezbariérových vozidel. V konstrukci využívá aplikace Autodesk Product Design Suite Ultimate, Autodesk Vault a Inventor Publisher.

„Inventor Publisher používáme hlavně pro tvorbu katalogu náhradních dílů a pro vizualizace určitých částí do montážních návodů a podkladů pro patentový úřad. Oproti Inventoru se tyto rozpady dělají rychleji a výstupní kvalita je lepší, na druhou stranu je Publisher pomalejší při ukládání. Do budoucna uvítáme podrobnější možnosti nastavení popiskových bublin a viditelnosti dílů při aktualizaci sestavy,“ zmiňuje Jiří Januška, konstruktér API CZ. Firma také využívá předplatného Autodesk Maintenance Subscription, které konstruktérům zpřístupňuje rozšířené funkce ihned po uvedení nových verzí aplikací na trh, včetně řady užitečných cloudových služeb.

Prezentace společnosti CAD Studio, napsal Vladimír Michl.

www.cadstudio.cz

 

Komentáře