Výrobce populárního AutoCADu, Inventoru nebo Revitu patří k průkopníkům cloudových technologií pro podporu vývoje výrobků. Soustředí se přitom na možnost využít nezměrného výkonu cloudových serverů.

Autodesk dnes uživatelům nabízí rozsáhlou rodinu cloudových aplikací, které jsou zaměřeny na vizualizace, optimalizace, simulace, sdílení dat i procesů. Všude tam můžete těžit z vysoké výpočetní výkonnosti cloudu, on-line propojení dat a přístupu odkudkoli, včetně mobilních zařízení.

Cloudové aplikace Autodesku, z nichž některé se zrodily už před pěti lety, jsou cíleny do oblastí strojírenství, stavebnictví, infrastruktury a PLM. Protože jsou integrovány do pracovních postupů desktopových aplikací, rozšiřují jejich funkční i komunikační možnosti. Pro přístup k těmto službám přitom stačí přihlášení přes individuální účet „Autodesk ID“, který lze zdarma vytvořit a propojit s předplatným (angl. Subscription).

Autodesk BIM 360 – cloudové nástroje pro práci s informačním modelem budovy.
Autodesk BIM 360 – cloudové nástroje pro práci s informačním modelem budovy.

S pomocí tohoto účtu, propojeného s e-mailovou adresou, se z internetového prohlížeče nebo klientské aplikace připojíte na cloudové servery Autodesku. Zajišťuje vám přístup k úložišti souborů, ověření licencí k jednotlivým cloudovým aplikacím, účtování cloudových kreditů (viz dále) a komunikaci s dalšími uživateli. Některé cloudové služby vyžadují moderní verze webového prohlížeče s podporou HTML5, popř. s podporou 3D grafiky (WebGL). Chybu tak rozhodně neuděláte využitím nejnovější verze prohlížeče Google Chrome.

Kolik stojí cloud pro profesionály?

Jednotlivé cloudové služby Autodesk 360 využívají čtyři základní licenční modely:

1) jsou poskytovány zdarma (bez praktického omezení) – např. AutoCAD 360, úložiště Dokumenty (5 GB na CAD licenci), Autodesk 360 Mobile, Homestyler, ForceEffect, 123D;

2) jsou vázány na aktivní předplatné (Subscription) některé ze stávajících CAD aplikací – např. Rendering, rozšířené Dokumenty (25 GB na licenci), publikování v Infraworks 360;

3) jsou hrazené formou tzv. cloudových kreditů (ke každému předplatnému uživatel automaticky dostane 100 kreditů) – např. Simulation 360, rozšířený Rendering, optimalizace v Infraworks 360;

4) vyžadují samostatné předplatné (Subscription) pro danou cloudovou službu – např. Fusion 360, PLM 360.

Součástí každého předplatného v rámci programu Autodesk Subscription (každé CAD licence) je i balíček 100 cloudových kreditů na rok pro hrazení placených cloudových služeb. Kredity lze v rámci kontraktu slučovat. Další kredity lze snadno přiobjednávat. Speciální přístup mají studenti s bezplatnými studentskými licencemi – řada placených služeb je pro ně uvolněna zdarma.

Jde s cloudem pracovat i bez trvalého připojení?

Většina cloudových služeb Autodesk 360 běží ve webovém prohlížeči (popř. na mobilním zařízení), řada z nich je spouštěna přímo z prostředí desktopové aplikace a je do ní plně integrována. Svým principem tyto aplikace zpravidla vyžadují on-line připojení k internetu, ale například mobilní AutoCAD 360 (dříve „WS“) běží i off-line, což je důležité zejména při použití této verze aplikace AutoCAD jako mobilního nástroje v terénu, na stavbě – třeba v tunelu. Technologie umožňující toto „kouzlo“ je popsána například na starším blogu www.goo.gl/J6PkV. Pro zlepšení interaktivity jsou některé cloudové nástroje doplněny malou klientskou aplikací (např. Simulation 360, Fusion 360) – většinou určenou pro Windows a Mac OS.

Pracovní prostředí aplikace PLM 360 pro řízení procesů vývoje a výroby bylo kompletně přeloženo do češtiny.
Pracovní prostředí aplikace PLM 360 pro řízení procesů vývoje a výroby bylo kompletně přeloženo do češtiny.

Možná až překvapivě velká část cloudových služeb Autodesk 360 je kompletně lokalizována do češtiny. Česky tak komunikuje nejen základní webová aplikace pro správu cloudového účtů, ale i nejpoužívanější nástroj Dokumenty (360.autodesk.com), aplikace pro cloudové rendrování či celá rozsáhlá PLM aplikace Autodesk PLM 360. A na lokalizaci dalších cloudových služeb se již pracuje.

S technickou podporou vsaďte na prodejce

Ač jsou cloudové služby mezi českými uživateli populární, jako u každé nové technologie zaváděné do produkčního prostředí tu a tam pomůže odborná rada. Předprodejní a poprodejní podpora cloudových aplikací ze strany autorizovaných prodejců Autodesku se nijak významně neliší od podpory běžných desktopových aplikací. Je přitom lhostejné, zda jste svůj software obdrželi v krabici s CD/DVD, na USB paměti, stáhli si jej on-line či k němu po zakoupení přistupujete přes webový prohlížeč.

Výběr z cloudových nástrojů od Autodesku
Výběr z cloudových nástrojů od Autodesku

Představení, prodej, financování, integraci se stávajícími systémy, přizpůsobení funkcí aplikace, školení a testování uživatelů, hotline podporu, tvorbu doplňků a podobné služby nadále řeší autorizovaný partner – lokálně, v češtině a se znalostí prostředí a procesů u daného uživatele. Podporu samotné infrastruktury cloudu (serverů, úložiště) samozřejmě zajišťuje přímo Autodesk.

Cloud už není jen marketingovou mlhou

Cloud už není jen marketingovou mlhou
Cloud už není jen marketingovou mlhou

Ještě před několika lety měl cloud pověst těžko uchopitelného prostředí se službami, u kterých uživatelé váhali nad spolehlivostí či bezpečností. Více než argumenty vývojářů a prodejců tento pohled změnilo postupné zlepšování internetového připojení, rozšiřování cloudových služeb a jejich praktické využívání nejen v osobním životě (od Dropboxu a Facebooku až třeba po Google Dokumenty), ale i při každodenní práci (od dřívější aplikace AutoCAD WS po dnešní řadu Autodesk 360 a mobilní aplikace). Rozsáhlé možnosti cloudu jsou zřetelné i ve velmi specializovaných a výpočetně náročných oblastech, kam spadají i nástroje pro pokročilou práci konstruktérů, architektů či projektantů. Navíc se ukazuje, že cloudové služby mohou být spolehlivější a dostupnější, než některé investice do lokální ICT infrastruktury a její údržby. Hladkému propojení lokálních a cloudových aplikací patří budoucnost.

Prezentace společnosti CAD Studio, napsal Vladimír Michl.

www.cadstudio.cz

 

Komentáře