Ředitel a spolumajitel české společnosti Delcam Brno nám poskytl exkluzivní rozhovor, ve kterém se vyjadřuje k souvislostem plánované akvizice Delcamu firmou Autodesk.

Kolik zákazníků má v současnosti Delcam v České republice?

Pavel Šimonek, ředitel a spolumajitel společnosti Delcam Brno.
Pavel Šimonek, ředitel a spolumajitel společnosti Delcam Brno.

Pavel Šimonek: Za posledních sedm let – tak dlouho držíme aktivní záznamy – je v České republice 195 firem a na Slovensku 46 společností, které zakoupily licence v naší kanceláři Delcam Brno. Pro zajímavost je to celkem 1100 licencí na programy společnosti Delcam. Jsou zde ale desítky až stovky dalších firem, které licence zakoupily od dodavatelů strojů. Týká se to zejména programů ArtCAM a PowerInspect. Dále jsou zde uživatelé bezplatného softwaru od Delcamu. Za poslední rok si stáhlo z našich stránek software 613 uživatelů.

Které produkty Delcamu jsou u nás nejpopulárnější?

Dlouhodobě je to CAD/CAM software pro frézování tvarově náročnějších modelů a programování ve více osách Delcam PowerMill Pro. Čím dál populárnější je ale i dílenský CAD/CAM software pro automatizované CNC programování frézek, soustruhů a drátovek Delcam FeatureCAM. V posledním roce roste popularita systému pro kontrolu a měření Delcam PowerInspect. Určitě stojí za zmínku i ArtCAM, který je mnoho let oblíbený zejména u reklamních společností, výrobců nábytku a dekorací.

Do vaší nabídky nedávno přibyl produkt Delcam for SolidWorks. Jaký je o něj mezi českými uživateli zájem?

Pravdou je, že Delcam přišel s integrovaným CAM systémem pro SolidWorks pozdě oproti jiným řešením. Zájem je velký hlavně o Delcam for SolidWorks Xpress, který je jako základní CAM systém pro SolidWorks úplně zdarma.

Spolupracujete při propagaci těchto aplikací s českými prodejci SolidWorksu?

Nastálo z žádným prodejcem SolidWorks nespolupracujeme, spíše se jedná o nárazové akce, nicméně naše zaměření je hlavně na řešení, která nejsou integrovaná do CAD systému. Oddělená CAM řešení preferuje z pochopitelných důvodů výrazně více zájemců.

Pokud společnost Autodesk koupí britskou firmu Delcam, získá jejím prostřednictvím také třetinový podíl v české Delcam Brno. Myslíte si, že se tato změna nějakým způsobem podepíše na obchodní strategii a nabídce produktů vaší firmy?

Nepředpokládám to, ani se o to sám nesnažím. Prodejci Inventoru nebudou prodávat PowerMill nebo FeatureCAM. Stejně tak naše kancelář nebude prodávat AutoCAD. Každý bude dělat to, co umí dobře. Určitě budeme více spolupracovat s prodejci Autodesku, pokud o to budou sami stát. Delcam má v Česku velmi silnou a seriózní pozici, tímto krokem bude ještě pevnější, nicméně zůstane v takovém složení, jako dnes.

Máte informace o tom, kolik českých zákazníků využívá produkty Delcamu v kombinaci s CAD softwarem značky Autodesk?

Tuto otázku asi nejsem schopný přesně zodpovědět, osobně si takovou statistiku nevedu. Troufnu si odhadnout, že je to 15 až 25 % uživatelů.

Nakolik jsou si produkty Delcamu a Autodesku podle vás blízké, například z hlediska vzájemné datové kompatibility?

Blízké funkčností si nejsou, a to je dobře, protože je logické, že by se měly v budoucnu doplňovat. Samozřejmě jsou ale certifikované pro bezchybnou výměnu dat, zejména Delcam FeatureCAM. Vývojové týmy obou společností budou vnitřní technologie softwarů vzájemně sdílet. Autodesk je velmi zajímavým vývojářem i na poli multimédií, designu a inovátorem v podobě cloudových řešení. Zde si dovedu představit propojení technologií i z oblastí mimo klasické strojírenství, které může být v určitých ohledech staromódní a zkostnatělé. Autodesk i Delcam patří mezi známé světové inovátory přinášející zajímavé a revoluční technologie. To prostě bude fungovat a dobře.

Připravil Jan Homola, fotografie Delcam Brno. Celý rozhovor najdete na webu www.caxmix.cz.

www.caxmix.cz

Komentáře