Nové produkty Autodesk InfraWorks, Reality Capture a cloudová řešení urychlují nasazení metody BIM podporující efektivnější procesy plánování, navrhování, projektování a provozování infrastruktury

PRAHA, 15. dubna 2013 – Společnost Autodesk ohlásila uvedení softwarů a cloudových služeb 2014 pro plánování, navrhování a řízení projektů infrastruktury, které urychlují nasazení procesů informačního modelu staveb (BIM). Procesy využívající BIM, jsou v dnešní době stále více používány a umožňují vytvářet a používat inteligentní modely staveb. Tím se výrazně usnadňuje koordinace a komunikace mezi týmy, projektové řízení, konstrukční a návrhové procesy, tak jako analýzy a simulace návrhů. Mezi nejvýznamnější novinky softwarového portfolia a cloudových služeb Autodesk 2014 pro návrh infrastruktury patří zcela nové produkty Autodesk InfraWorks a Autodesk ReCap.

„Svět čelí velkým výzvám v oblasti údržby, navrhování a výstavby infrastruktury, které potřebujeme řešit v souvislosti s odhadovaným růstem globální populace na devět miliard lidí do roku 2030,“ říká Lisa Campbell, viceprezidentka pro oblast stavebnictví a infrastruktury ve společnosti Autodesk. „Zastaralé procesy a postupy realizace již nemohou uspět ve světle stále se zmenšujících globálních zdrojů. Nasazení informačních modelů (BIM) vede k dramatickému vylepšení procesů navrhování infrastruktury a její výstavby. Kombinace snadno dostupné technologie pro zachycení reality a návrhových softwarů nové generace ve verzi 2014 poskytuje jedinečnou platformu, která nabízí to nejlepší z desktopových aplikací a cloudového, tedy i mobilního přístupu a pomáhá transformovat celé odvětví a reagovat na globální potřeby.“

Nový software Autodesk InfraWorks(dříve Autodesk Infrastructure Modeler) nabízí inovativní 3D modelovací postupy a vizualizaci pro desktopová, webová a mobilní zařízení, která překonávají tradiční CAD procesy v oblasti infrastruktury. Autodesk InfraWorks umožňuje projektantům a nejrůznějším profesím navrhovat v kontextu prostředí reálného světa, pomáhá jim připravovat malé i velké projekty efektivnějším způsobem, což platí i pro řízení rozsáhlých infrastrukturních modelů. Autodesk InfraWorks pomáhá urychlovat návrhy projektováním ve 3D od samého začátku, dovoluje spolupracovat široké řadě zainteresovaných stran na mobilních i desktopových platformách a komunikovat novými a vizuálně přesvědčivými způsoby.

Nové funkce pro návrh dopravní infrastruktury v produktu Autodesk InfraWorks pomáhají projektantům a návrhářům optimalizovat návrhové procesy, urychlovat dodávky projektů a snižovat náklady prostřednictvím nových, na cloudu založených službách, které automatizují výpočty a návrhy. Projektantům a návrhářům umožňují vyvíjet konstrukční modely ve 3D od samého začátku a pomáhají splnit stanovené cíle, rozpočty a harmonogramy. Jsou prvními ze série připravovaných funkcí, které budou postupně rozšiřovat možnosti využití Autodesk InfraWorks ve vybraných oblastech.

Autodesk uvedl také Autodesk ReCap, nové řešení pro urychlení tvorby inteligentních 3D modelů z laserových skenů, fotografií a jiným způsobem zachycené reality. V současné době je pro většinu procesů návrhu infrastruktury normou začínat na projektu s prázdnou obrazovkou. Autodesk ReCap toto mění, když nyní umožňuje projektantům a profesím začít svou práci na modelu reálného prostředí. Mohou využít kapacitu cloudu a významně zjednodušit doplňování, modifikaci a hodnocení projektu včetně dokumentace návrhových procesů Autodesk ReCap, který je integrovaný se sadami pro návrh a tvorbu Autodesk Design and Creation Suites včetně Autodesk Infrastructure Design Suite, a který integruje a vizualizuje obsáhlé soubory dat získané z reálného prostředí.

Autodesk InfraWorks, Autodesk ReCap a portfolio softwaru a cloudových služeb určených pro oblast infrastruktury jsou k dispozici jako součást sady aplikací Autodesk Infrastructure Design Suite. Tato sada umožňuje profesionálům z oblasti infrastruktury volit ty nejlepší nástroje pro svou práci a lépe reagovat na měnící se obchodní požadavky. Autodesk Infrastructure Design Suite obsahuje ucelenou sadu nástrojů pro práci s informačním modelem (BIM) v infrastruktuře a využití cloudových služeb. Kombinuje nejrůznější nástroje s cílem využívat inteligentní a na modelech založené procesy, které nabízejí přesnější, dostupnější a snadno využitelné informace o realizaci staveb a životním cyklu dopravních, pozemních a vodohospodářských projektů.

Sada je k dispozici ve třech edicích a poskytuje přístup k širokému spektru softwarových aplikací včetně Autodesk AutoCAD 2014, Autodesk AutoCAD Map 3D 2014, Autodesk AutoCAD Raster Design 2014, Autodesk Storm and Sanitary Analysis 2014, Autodesk Navisworks Simulate 2014, Autodesk Navisworks Manage 2014, Autodesk AutoCAD Civil 3D 2014, Autodesk 3ds Max Design 2014, Autodesk Revit Structure 2014, Autodesk AutoCAD Utility Design 2014 a cloudových služeb Autodesk 360. Novými produkty v sadě aplikací Autodesk Infrastructure Design Suite 2014 (v závislosti na typu edice) jsou Autodesk Bridge Module, Autodesk Geotechnical Module, Autodesk Rail Layout Module a Autodesk River and Flood Analysis Module (k dispozici prostřednictvím Autodesk Subscription), Autodesk Robot Structural Analysis Pro 2014, Autodesk Revit 2014 a nový modul Autodesk Roads a Highways Module for InfraWorks. Cloudové služby Autodesk 360 jsou k dispozici všem uživatelům sad, kteří si zakoupili Autodesk Subscription, i s novými službami jako rendrování, strukturální analýza pro Autodesk Revit, Autodesk Green Building Studio, energetická analýza pro Autodesk Revit a Autodesk InfraWorks 360 (dříve Autodesk Infrastructure Modeler pro Web).

Komentáře