Aplikace Inventor HSM 2015 určitě zamíchá pomyslnými kartami, se kterými „hrají“ dodavatelé CAM nadstaveb pro uživatele 3D CAD systému Autodesk Inventor, neboť Autodesk nyní nabízí své vlastní vyspělé a úzce integrované řešení.

Zhruba půl roku po představení bezplatné jednoduché CAM aplikace Inventor HSM Express přichází na trh plnohodnotná verze Inventor HSM, podporující přípravu 2,5osého a tříosého frézování s důrazem na vysokou kvalitu obrobeného povrchu. Software disponuje simulačními nástroji pro ověření obráběcích procesů před jejich převedením na stroj a v jeho výbavě najdete taky řadu postprocesorů s širokými možnostmi nastavení nebo CNC editor, umožňující ruční úpravy programů.

Autodesk využil technologie HSMWorks na maximum. Vyvinul na jejich základě svůj vlastní CAM modul pro Autodesk Inventor a vedle toho ještě cloudový CAM software, který lze používat dokonce i zadarmo.
Autodesk využil technologie HSMWorks na maximum. Vyvinul na jejich základě svůj vlastní CAM modul pro Autodesk Inventor a vedle toho ještě cloudový CAM software, který lze používat dokonce i zadarmo.

Doporučená prodejní cena desktopové licence systému Inventor HSM v USA činí 7500 dolarů, roční Subscription k tomu 1125 dolarů. Software si můžete také pronajmout – amerického uživatele pak taková služba vyjde na 2470 dolarů za rok (respektive na 310 dolarů měsíčně). V dohledné době hodlá Autodesk nabídnout také verzi Inventor HSM Pro, obsahující i modul pro pětiosé nebo víceosé frézování. Jeho cena byla stanovena na deset tisíc dolarů, respektive při pronájmu na 3700 dolarů za rok. Stejné cenové úrovně platí též pro systémy HSMWorks pro SolidWorks.

Příjemné překvapení prozradil naší redakci manažer Kay Krueger, který má v Autodesku na starosti CAM software v regionu EMEA. Podle jeho vyjádření by totiž české ceny systému Inventor HSM měly být zhruba o čtvrtinu nižší, než výše uvedené ceny americké. Další pozitivní zprávou je i to, že CAM systém Inventor HSM obsahuje také licenci plnou verzi Autodesk Inventoru. Uživatel tedy bez příplatku získá plnohodnotný strojírenský 3D CAD zdarma.

Podpora obrábění z cloudu

Softwarové technologie získané akvizicí HSMWorks Autodesk postupně integruje také do svého cloudového 3D softwaru Fusion 360 (viz obrázek), který je tak první cloudovou aplikací pro produktový design vybavenou CAM nástroji, konkrétně jde o moduly 2,5 a tříosého obrábění.

Jednou z výhod Fusion 360 je to, že funguje také na platformě Apple Mac, jejíž uživatelé si mezi CAM systémy dosud nemohli příliš vybírat. Nejen jim, hýčkaným skvěle propracovaným designem operačního systému, se může líbit taktéž kvalitní renderování grafiky, které nyní Fusion 360 nabízí ve svém standardním rozhraní. Sympatickým rysem softwaru Fusion 360 je to, že ho mohou studenti a domácí kutilové používat zadarmo. Profesionálního uživatele pak vyjde na 300 dolarů ročně, případně na 40 dolarů za měsíc.

Napsal Jan Homola. Obrazový doprovod poskytla společnost Autodesk.

cam.autodesk.com

Komentáře