Fusion 360 je první profesionální 3D CAD aplikací pracující v cloudu. Slovo „Fusion“ v jeho názvu odkazuje ke spojení produktového designu a konstruování, a také sjednocení objemového a volnoplošného modelování.

Již více než deset let Autodesk investuje do vývoje řešení využívajících cloudového prostředí. Dnes díky tomu ve svém cloudu s názvem Autodesk 360 nabízí přes dvě desítky aplikací zaměřených na modelování, vizualizace, optimalizace, simulace, sdílení dat i procesů. Jedním z nejpokročilejších nástrojů je modelář Autodesk Fusion 360, který přinesl nový a svým způsobem převratný pohled na způsob digitálního prototypování a spolupráce.

Nabídka funkcí aplikace Fusion 360 působí na první pohled stroze, postupně se však rozšiřuje a již nyní pokrývá většinu nástrojů nezbytných pro produktivní práci.
Nabídka funkcí aplikace Fusion 360 působí na první pohled stroze, postupně se však rozšiřuje a již nyní pokrývá většinu nástrojů nezbytných pro produktivní práci.

Práce s povrchovými plochami je obohacena o zajímavé funkce nabízené technologií T-Splines. Fusion 360 nabízí snadno ovladatelné přímé modelování součástí i sestav. Aplikace je atraktivní také tím, že pracuje s 3D CAD modely ve všech obvyklých souborových formátech – není tedy vázána na konkrétní CAD formát (vnitřně pracuje s formátem F3D).

V nejnovější verzi Fusion 360, která byla uvolněna v říjnu, využívá uživatelské prostředí ve stejném stylu, jakým disponuje například cloudový AutoCAD 360. Nabídka funkcí působí na první pohled spartánsky, ale díky kontextovým nabídkám a dialogům ve skutečnosti přináší intuitivní prostředí 3D editoru všechny běžné nástroje pro objemové a volnoplošné modelování, pro přímé modelování i modelování pomocí parametrických konstrukčních prvků.

Nástroje přitom můžete libovolně kombinovat. Pro modelování povrchových ploch je použita uznávaná technologie T-Splines, kterou Autodesk před časem odkoupil, založená na tzv. SubD plochách, včetně kompatibility s NURBS nebo podporou hladkosti G2 a G3. O vizualizace 3D modelů se stará on-line propojený renderer Keyshot, Autodesk cloud renderer, či lokální funkce pro raytracing.

Co to umí?

Ač jde o cloudovou aplikaci, je pro spuštění Fusion 360 potřeba jednoduché prvotní instalace klientského prostředí. Tento „tenký klient“ se stará o rychlé interaktivní ovládání a o lokální CAD funkce aplikace. Data modelu, včetně verzování, jsou ale ukládána v cloudu – jsou tak přístupná odkudkoli. Nemusíte přenášet rozsáhlé soubory či archivovat starší verze, historie editací je ukládána ve vašem cloudovém úložišti.

Cloudový Fusion 360 je díky klientské aplikaci možné omezeně využívat i v off-line režimu, když nemáte připojení k internetu.
Cloudový Fusion 360 je díky klientské aplikaci možné omezeně využívat i v off-line režimu, když nemáte připojení k internetu.

Díky klientské aplikaci je možné Fusion 360 omezeně využívat i v off-line režimu (v terénu, letadle apod.). Tyto klientské aplikace jsou v současné době nabízeny pro čtyřiašedesátibitová Windows a Mac OS X. Pro grafické operace využívají technologie HTML5 a WebGL.

Fusion 360 je také modelovací platformou, společným základem pro další cloudové aplikace Autodesku. Je například editorem modelů pro přípravu simulací v cloudové CAE aplikaci pro simulace mechanických vlastností a vstřikování plastů – Autodesk Sim 360, lze propojit s CAD modely v PLM systému Autodesk PLM 360, bude sloužit jako editor modelů v chystané CAM aplikaci Autodesk CAM 360. Díky otevřenosti cloudových aplikací je ale možné Fusion 360 použít i ve webových aplikacích třetích stran – Fusion 360 je spolu s aplikací AutoCAD 360 použit jako integrovaný editor 3D a 2D CAD dat na komunitním portálu GrabCAD. com.

Druhou významnou oblastí funkcí aplikace Fusion 360, vedle 3D modelování, je on-line spolupráce. Uživatel se může v týmu nebo více týmech spolupodílet na tvorbě modelů. Po spuštění aplikace se dostává do webového komunikačního prostředí, tzv. hubů (projektových panelů), kde vidí aktuální stav modelů, na nichž se podílí, jejich poslední úpravy, minulé verze, náhledy a připomínky spolupracovníků. Odtud může bezpečně sdílet i vlastní modely. Huby jsou přístupné i z mobilních zařízení, takže stav prací a změny modelů je možné sledovat i mimo kancelář. Hub je také prostředí, ze kterého provádějí cloudové servery zpracování CAD modelů nahraných v nejrůznějších formátech. K projektům lze připojovat i další doprovodné soubory (PDF, XLS apod.).

Pro kutily stále zdarma

Cloudové aplikace většinou využívají nové metody licencování. Nejinak je tomu v případě Fusion 360. Ta je pro nekomerční použití k dispozici zdarma. Do poloviny prosince je zdarma i pro komerční použití. Následně bude pro komerční využití licencována formou časového pronájmu – za roční nebo kvartální poplatky ve výši od 25 eur na měsíc. Uživatelská data uložená v cloudu v každém případě zůstávají přístupná i po případném skončení pronájmu.

I když jistá část konstruktérů dodnes hledí na cloudové aplikace skeptickým pohledem, prokazuje tento směr vývoje nepopiratelné výhody a významně usnadňuje komunikaci s rychle rostoucím ekosystémem navazujících cloudových služeb, a to i mimo oblast CAD a služeb jiných výrobců. Fusion 360 tak pravděpodobně představuje směr, jakým se budou vyvíjet, jak budou vypadat a komunikovat budoucí nástroje pro navrhování.

Výhoda aplikace Fusion 360 je nejen v její nezávislosti na CAD formátech, ale i v nezávislosti na minulosti. Netrpí nutností zpětné kompatibility, jde o nový produkt vyvíjený na zelené louce, samozřejmě se zkušenostmi Autodesku z vývoje Inventoru, Inventoru Fusion, aplikace AutoCAD 360 a dalších nástrojů. V blízké budoucnosti je u aplikace Fusion 360 plánováno doplnění o prostředí výkresů a zajímavě řešené parametrické řízení 3D modelů. Hovoří se rovněž o mobilní verzi Fusion 360 pro tablety. Dnes je software dostupný v angličtině, s klientským prostředím editoru pro Windows a Mac. Připravují se ale lokalizace do dalších jazyků a podpora dalších platforem.

Autodesk Fusion 360 si můžete vyzkoušet na webu http://fusion360. autodesk.com. Více informací v češtině najdete na www.cadstudio.cz/ fusion360.

Fusion 360 versus Inventor

Fusion 360 v portfoliu Autodesku nenahrazuje Autodesk Inventor, ten zůstává hlavním nástrojem pro navrhování, modelování, tvorbu dokumentace a simulaci digitálních prototypů. Fusion 360 poskytuje jednoduše použitelné a cenově dostupné modelovací nástroje a je primárně určen pro jednotlivce a malé firmy. Pracuje s širokou paletou CAD formátů: IPT (Autodesk Inventor), F3D (Autodesk Fusion 360), SIM, SIM360 (Autodesk Sim 360), WIRE (Autodesk Alias), DWG (AutoCAD DWG), CATPart (Catia V5), DXF, IGS, IGES, PRT (NX), X_B, X_T (Parasolid), G (Pro/Engineer Granite), NEU (Pro/Engineer Neutral), PRT (Pro/Engineer, Creo Parametric), 3DM (Rhino), SAT, SMT, SAB, SMB, STEP, STP či PRT, SLDPRT (SolidWorks).

Prezentace společnosti CAD Studio. Napsal Vladimír Michl.

www.cadstudio.cz