PRAHA, 24. listopadu 2010 – Společnost Autodesk, světový lídr ve 3D návrhovém, konstrukčním a animačním softwaru, dnes oznámila, že OBERMEYER Planen + Beraten, jedna z největších německých architektonických a konstrukčních firem, obdržela ocenění Autodesk BIM Experience Award. OBERMEYER Planen + Beraten byla oceněna za využití Building Information Modeling (BIM) procesů ke koordinaci projektu a uplatnění přístupu udržitelného designu v rámci integrované architektury, strukturálního inženýrství a technického zabezpečení budov (TZB). V České republice jsou členy nadnárodní korporace OBERMEYER působící v oblasti architektury a projekčních činností například společnosti Helika a Albis Stavoplan.

Ocenění je rovněž uznáním společnosti za to, že jako jedna z prvních začala již v roce 2005 zavádět BIM metodu do svých procesů, a za pokračující využívání BIM softwaru Autodesk v oblasti integrovaného navrhování, analýz a dokumentace. Klíčová řešení Autodesk s podporou BIM, jež využívá OBERMEYER Planen + Beraten, zahrnují software Autodesk Revit Architecture, Autodesk Revit Structure a Autodesk Revit MEP. Vedle toho zákazník využívá software Autodesk 3ds Max Design pro animace a analýzu denního osvětlení a Autodesk Ecotect Analysis pro aspekty udržitelného navrhování. Všechny disciplíny v rámci společnosti využívají software postavený na platformě Revit a centralizovaných projektových modelech s cílem koordinovat všechny návrhy a plně využívat udržitelného navrhování a integrovaných postupů.

„Využíváme informačního modelu budovy (BIM) pro pečlivou, interdisciplinární koordinaci technických oddělení naší firmy a pro efektivnější spolupráci s externími konzultanty,“ řekl Burkhard Junker, ředitel divize komerčních budov v OBERMEYER Planen + Beraten. „Naše projektové týmy fungující napříč mnoha disciplínami nyní využívají BIM řešení Autodesk od nejranějších fází návrhu až po finální dodávku projektu.“

Příkladné využití BIM procesů pro nemocnici v SAE

Jedním ze současných projektů v OBERMEYER Planen + Beraten založených na projektování s pomocí BIM procesů je nová nemocnice v Al Ain v hodnotě 825 milionů dolarů ve Spojených arabských emirátech. Nemocnice o kapacitě 688 lůžek, kterou bude provozovat společnost Abu Dhabi Health Service Company, bude mimo jiné sloužit jako centrum pro operační, rehabilitační a urgentní péči včetně specializovaných, ortopedických a sportovně-lékařských oddělení. Projekt rovněž počítá s jednotkou první pomoci.

Vedení projektu realizovala FAUST Consult, jedna z divizí OBERMEYER Planen + Beraten specializující se na navrhování nemocničních zařízení, s podporou více než 50 architektů a 100 projektantů. Tým se skládal z kmenových pracovníků OBERMEYER Planen + Beraten a z externích partnerských pracovníků jak v Německu, tak v Abu Dhabi. OBERMEYER Planen + Beraten řídil v rámci projektu plánování technického zabezpečení budov a požadavky strukturálního inženýrství. Návrhový tým, který pracoval v různých geografiích, koordinoval různé disciplíny prostřednictvím informačně bohatých modelů Revit.

V rané fázi návrhu využíval FAUST Consult softwaru Revit Architecture k podpoře a hodnocení alternativních rozvržení budovy s cílem dosažení co nejefektivnějších procesů v rámci zdravotnického zařízení. S postupným vývojem projektu tým využíval integrovaných Revit 3D modelů pro účinnější koordinaci různých disciplín, lepší komunikaci a spolupráci, a rychlejší a přesnější odhady nákladů a nároků na materiál. Tým kromě toho využíval modelů Revit a softwaru 3ds Max Design pro lepší vytváření téměř fotorealistických vizualizací a animací pro kvalitnější projektovou komunikaci a podporu marketingových záměrů zákazníka.

O metodě BIM

BIM představuje integrovaný proces zkoumání klíčových fyzických a funkčních charakteristik daného projektu v digitální formě ještě předtím, než je zahájena výstavba. Tím pomáhá dodávat projekty rychleji a ekonomičtěji, přičemž minimalizuje dopad na životní prostředí. Koordinované a konzistentní informace jsou využívány ve všech fázích návrhu inovativních projektů, během jejich realistických vizualizací a simulací, při odhadu spotřeby a nákladů a při vytváření přesnější dokumentace.

O společnosti OBERMEYER Planen + Beraten

OBERMEYER Planen + Beraten byla založena v Mnichově v roce 1958 a dnes patří mezi největší nezávislé německé architektonické a konstrukční kanceláře. Firma nabízí integrované plánování a navrhování v oblasti stavebních, dopravních a environmentálních projektů. Společnost má dnes více než 1 200 zaměstnanců po celém světě a řadu poboček a dceřiných společností. Jako svého distribučního partnera pro produkty Autodesk využívá OBERMEYER společnost WEYER Systemhaus, rovněž z Mnichova.

O společnosti Autodesk

Autodesk, Inc. je světový lídr v oblasti 3D návrhového, technického a animačního softwaru pro výrobu, stavebnictví, média a zábavu. Software od Autodesku pro návrh, vizualizaci a simulaci svých nápadů využívají zákazníci z odvětví strojírenství a výroby, architektury, stavebnictví, médií a zábavy – včetně 15 posledních vítězů filmových Oscarů (Academy Award) za nejlepší vizuální efekty. Od uvedení aplikace AutoCAD v roce 1982 nabízí Autodesk nejširší portfolio moderních softwarových aplikací pro globální trh. Další informace o společnosti Autodesk najdete na webu www.autodesk.cz.

Autodesk a AutoCAD jsou registrované ochranné známky nebo ochranné známky společnosti Autodesk, Inc., ve Spojených státech a některých dalších zemích. Academy Award je registrovaná ochranná známka Akademie filmových umění a věd. Všechny ostatní názvy značek, produktů nebo ochranných známek náleží příslušným majitelům. Společnost Autodesk si vyhrazuje právo kdykoli bez upozornění pozměnit nabídku, specifikace a ceny svých produktů a služeb a nezodpovídá za typografické nebo grafické chyby, které se mohou v tomto dokumentu vyskytnout.

© 2010 Autodesk, Inc. Všechna práva vyhrazena.

Komentáře