Tradiční chemický výrobce, Spolana Neratovice, která patří do koncernu Unipetrol uspořádala společně s Gymnáziem Václava Třebízského ve Slaném a Hasičským záchranným sborem Středočeského kraje první ročník chemické soutěže Výzva pro chemika. Tříkolové soutěže se zúčastnilo sedmnáct pětičlenných týmů z šestnácti základních škol Středočeského kraje.

Snahou společnosti je probudit v mladé generaci zájem o chemické obory, a proto ve spolupráci s gymnáziem a středočeskými hasiči uspořádala první ročník zábavné vědomostní soutěže spojenou s praktickými testy v laboratořích. Do prvního ročníku se přihlásilo 85 dětí, což lze považovat za velký úspěch. Organizátoři doufají, že o tuto soutěž, která byla rozprostřena do čtyř měsíců, bude mít novou tradici a bude o ni zájem i v dalších letech.

V prvním kole soutěže bylo cílem vysvětlit žákům pokus nazvaný Faraonovi hadi. Soutěžící v něm míchali tuhý podpalovač, cukr a jednou sodu. Pokus nahrávali na video a reportáž vystavili na webový portál vyzvaprochemika.cz. Dále vyplnili kvíz s patnácti otázkami. Porota hodnotila správný postup pokusu a spolupráci celého týmu včetně ekologické likvidace použitých látek.

Do druhého kola, které se uskutečnilo v Gymnáziu Slaný, postoupilo pět týmů. Jejich úkolem bylo odpovědět na šestnáct kvízových otázek a poté v laboratořích splnit praktickou část. Její součástí bylo sestavení dýchacího přístroje na čas. Do soutěže praktickými zkušenostmi přispěli i středočeští hasiči. Ti soutěžícím přiblížili reálné situace a postupy, jak likvidovat požár, použití hasicího přístroje a jak sestavit dýchací přístroj.

V červnovém třetím kole se soutěž zaměřila na fyzickou odolnost dětí. Soutěžící prolézali hasičským polygonem ve výrobním areálu Spolany. Během cesty získávali nápovědy ke správnému vyplnění tajenky, ke které potřebovali znalosti periodické soustavy prvků. Hasiči ze Spolany připravili finalistům úkol uhasit oheň práškovým hasicím přístroje na čas. Posledním úkolem bylo správně odhadnout čas výbuchu tekutého dusíku v uzavřené PET láhvi.

Cenu za první místo v soutěži Výzva pro chemika si odvezl kladenský tým Sedmička II ze Základní školy ve Vodárenské ulici. Foto: vyzvaprochemika.cz

Do finále, které se uskutečnilo 26. června 2018 ve výrobním areálu neratovické Spolany postoupily tři nejúspěšnější týmy. Celkovým vítězem se stali žáci kladenské Základní školy ve Vodárenské ulici. Škola obdržela finanční dat na vybavení laboratoří ve výši 10 tisíc korun. Na druhém místě se umístil tým Sedmička II žáků ze stejné školy a na třetím místě skončil tým Žíravinky ze Základní školy Václava Havla v Kralupech nad Vltavou.

Komentáře