Na dálku ovládaný hmyz je synonymem pro kyborgy, neboli spojení kybernetické technologie a živého organismu. Přímému vývoji kyborgů se věnují vědci ze singapurské univerzity Nanyang Technological University. Cílem vývoje je uplatnit moderní trendy a výhody elektronických zařízení pro ovládání hmyzu.

Vývoj ovládaného hmyzu začal výzkumem letu brouků. Vědecký tým pod vedením doktora Hirotaka Sato se věnoval pohybům svalů hmyzu a nervové síti, která předává svalům příkazy k pohybu. Vědcům se podařilo k nervové síti brouků připojit stimulátory a vyvolávat v ní příkazy k pohybu jednotlivých svalů v končetinách hmyzu. Výsledkem několika letého výzkumu je ovládání i rychlosti pohybu.

Každého však nadchne i vývoj systému pro ovládání létavého hmyzu, který známe pouze z sci-fi filmů. Pro tento výzkumný záměr používají vědci chrobáky. Tento brouk je dostatečně velký na to, aby dokázal unést i poměrně těžké zařízení, které vědci používají pro ovládání a některé další senzory pro definici pohybu. Mikroprocesor vysílá do nervové soustavy chrobáka příkazy o zahájení a ukončení letu, včetně rychlosti a směru. Zařízení tak v konečném důsledku dělá s chrobáka robota na dálkové ovládání.

Pokud někdo přemýšlí na životem broukem, tak jeho průměrný věk dosahuje délky 3 až 6 měsíců. Podobnou dobu žijí i brouci, které využívají vědci pro výzkumné účely. Zdá se, že tento systém chrobákům nezkracuje délku života.

Hlavním cílem vědeckého týmu je vývoj roboticky ovládaných živočichů, kteří na svých zádech snesou zařízení pro dálkové ovládání a další senzory, například mikrofon nebo teplotní čidla. Takto vybavený živočich je nedocenitelný při pátrání po pohřešovaných osobách v nepřístupném terénu.

Průběh vývoje a elektronicky ovládané chrobáky můžete vidět ve videu:

Zdroj: Ecofuture.com

Komentáře