Rozhovor: O českých 3D tiskárnách Poseidon a Neos, které staví na součástkách z vlastní výroby

Sdílejte článek přátelům →

Michal Dyntar je českým konstruktérem stolních 3D tiskáren, který hodně sází na nabídku zařízení přizpůsobitelných na míru zákazníkovi i vlastní kovodílnu v Hradci Králové. Právě zde vznikají zhruba tři čtvrtiny součástek pro nejoblíbenější tiskárnu v nabídce – Poseidon Duo. Využili jsme příležitosti a zeptali se nejen na stávající dvojextruderový model, jeho plánované rozšíření, ale i na zvěsti o plánované delta tiskárně.

Jak dlouho už se věnujete oblasti stolního 3D tisku? Jaký byl prvotní impuls postavit si vlastní tiskárnu?

Budou to už zhruba čtyři roky, co jsem byl klasicky zaměstnaný a po práci se tři až čtyři hodiny denně věnoval sportu. Trénoval jsem šest dní v týdnu a každé pondělí měl volno. Potřeboval jsem čas mezi tréninky vyplnit činností, která by nebyla fyzicky namáhavá a přitom zaměstnávala hlavu, abych se mohl odreagovat. Tou dobou byl 3D tisk v Česku ještě v plenkách, nikdo toho moc nevěděl a já tak byl jedním z prvních, kdo zde provozoval 3D tiskárnu Prusa V2.

Jak a kdy se zrodil plán uvést na trh komerční FFF/FDM tiskárnu?

Pořádám workshopy, kde si lidé mohou za dva dny postavit vlastní 3D tiskárnu. Zprvu jsem stavěl tiskárny od jiných výrobců, ovšem problém byl v tom, že se pořád něco kazilo – a vysvětlujte to potom zákazníkům. Nebylo příjemné končit s workshopem ve dvě hodiny v noci a dodělávat po lidech jejich nedostavěné tiskárny. Druhý důvod byl ten, že jsem tiskl plasty na jiné tiskárny – a když tiskárnu více opravujete, než tisknete, je jen otázkou času, kdy vás to přestane bavit. Takže jsem začal přemýšlet nad vlastní tiskárnou.

Stolní 3D tiskárnu Poseidon Duo s dvěma extrudery a základním tiskovým objemem 200 × 200 × 250 milimetrů je možné zakoupit za 15 680 korun. Méně zkušení uživatelé mohou pro stavbu využít workshopu s odborným vedením autora, nebo si pořídit tiskárnu už sestavenou a zkalibrovanou za 25 990 korun
Stolní 3D tiskárnu Poseidon Duo s dvěma extrudery a základním tiskovým objemem 200 × 200 × 250 milimetrů je možné zakoupit za 15 680 korun. Méně zkušení uživatelé mohou pro stavbu využít workshopu s odborným vedením autora, nebo si pořídit tiskárnu už sestavenou a zkalibrovanou za 25 990 korun

Na kterou skupinu uživatelů cílíte především?

U nás to není jen o jedné tiskárně. Ano, hlavní produkt, který prodáváme, je 3D tiskárna Poseidon Duo. Ovšem děláme i jiné tiskárny. Třeba Zeus je tiskárna o váze cca 50 kilogramů a s tiskovou plochou 30 × 40 centimetrů. Jednu jsme dodávali do Divadla na Vinohradech, kde se tiskne přímo na jevišti při představení. Mohu upřímně říci, že uvedení takového stroje byla velká zodpovědnost. Před zaplněným sálem už není prostor pro chyby.

Kromě toho děláme i zakázkové stavby. Potřebuje-li zákazník atypickou tiskárnu, přijde k nám. Z toho vyplývá, že jsme schopni uspokojit jak obyčejné bastlíře či modeláře, tak i firmy.

Váš dvojextruderový Poseidon sází hodně na vlastní výrobu součástek. Co všechno je z vaší dílny a jaké využíváte hot endy?

Všechno začíná tím, že si řežeme hliníkové profily a tyče na vlastní délky. Poté je potřeba vyrobit vyztužovací plechy. Vše putuje do CNC obráběcího centra, kde se frézuje a závituje. Následně potřebujete vyrábět ozubená kola, což je taktéž naše výroba. Klíč k úspěchu je v tom, že kola musí být naprosto identická, jinak vám bude každá tryska jinak dávkovat plast.

Hot end je kapitola sama o sobě. Trvalo hezkou řádku nocí, než jsem přišel na ten správný recept a vyrobil hot end, který je spolehlivý a přitom dokáže tavit širokou škálu materiálů. Když už máme tohle vše pohromadě, tisk plastů je jen třešničkou na dortu.

Kovové hot endy nachystané ke kompletaci
Kovové hot endy nachystané ke kompletaci

Jak těžké bylo konstrukčně odladit přesný soutisk obou trysek pro dvojbarevný či dvojmateriálový 3D tisk?

Náročné to není ani tak softwarově, jako spíše mechanicky. Jinými slovy – musíte mít tuhou a stálou tiskárnu, která se nerozkalibruje během provozu. Když už ji máte, extrudery musejí být správně nastavené a trysky tak dobré, aby v nich nedegradoval filament.

Které kombinace materiálů Poseidon přímo podporuje (včetně tiskových profilů)?

Máme otestované materiály ABS, PLA, PVA, flexi, dřevo a bronzový filament. Jsme v úzkém kontaktu se společností Vivasa Design, pro kterou jsme tyto filamenty testovali na našich tiskárnách. Jako kombinace doporučujeme ABS + PVA, PLA + PVA či ABS + PLA.

http://youtu.be/Sgh3Fx4DWPg

 

Kterou aplikaci pro přípravu 3D tisku (slicer) dodáváte zákazníkům spolu s tiskárnou?

Zákazníkům doporučujeme Slic3r. Je zdarma a poskytuje rozumný kompromis mezi množstvím parametrů, které si můžete nastavit, a výslednou kvalitou generovaného g-kódu. Tiskové profily máme nastaveny pro filamenty ABS, PLA a kvalitu tisku střední a vysokou.

Podporuje tiskárna bezdrátovou komunikaci a ovládání/kontrolu tisku na dálku s využitím mobilních zařízení?

Integrovanou bezdrátovou komunikaci nenabízíme a ani jsme nezaznamenali po tomto komunikačním kanále poptávku. Jako doplněk ale dodáváme Raspberry Pi se systémem Octoprint, který spolu s webovou kamerou umí vše, co pro vzdálený monitoring a tisk potřebujete. Můžete tak tiskárnu ovládat a sledovat přes internet.

Poseidon vychází z otevřené, rámové konstrukce z hliníku. Uvažujete do budoucna také se zakrytovanou verzí s filtrací, bezpečnostními prvky pro výuku apod.?

Poseidon už pravděpodobně zůstane v aktuální podobě, ale můžete se těšit na tiskárnu Neos, která už zakrytovaná bude.

Jaké schopnosti by měl mít zájemce o 3D tisk, který se chce pustit do stavby Poseidonu vlastními silami?

Postačí běžné základní znalosti. Jakmile umíte vzít do ruky šroubovák a zašroubovat šroubek, musíte umět složit tiskárnu.

Vizualizace 3D tiskárny Poseidon Duo
Vizualizace 3D tiskárny Poseidon Duo

Není tajemstvím, že chcete Poseidon rozšířit mj. o laserové gravírování. Kdy se na něj mohou uživatelé těšit? Chystáte i další rozšiřující moduly?

Během dvou měsíců by měla být hotová laserová hlava na vypalování a gravírování laserem. Následně budeme pokračovat řezací hlavou na vyřezávání folií a samolepek. Z 3D tiskárny se tak stane multifunkční zařízení tři v jednou: 3D tiskárna, laser a plotr.

Kolik lidí se na konstrukci a stavbě vašich 3D tiskáren přímo podílí?

V současné době zaměstnávám čtyři lidi.

Kolik Poseidonů už opustilo brány Vaší výroby a doputovalo k zákazníkům? Daří se vám prodávat i mimo Česko a Slovensko?

Za poslední rok jsme odeslali něco málo přes 200 tiskáren. Na zahraniční trhy jsme se zatím nedostali, ale co není, může být.

Nový, zakrytovaný model Neos bude vycházet z delta konstrukce
Nový, zakrytovaný model Neos bude vycházet z delta konstrukce

Pracujete na úplně novém modelu delta tiskárny. Proč jste zvolil jiný typ konstrukce a co má být hlavním přínosem novinky pro uživatele?

Neos je projekt, který mě aktuálně hodně zaměstnává. Půjde o zařízení postavené na principu delta tiskáren. Dali jsme si za cíl udělat co nejvíce součástek z kovu a omezit tištěné součástky. Tiskárna bude zakrytovaná a designově pohledná. Nevím zatím, jak bude vypadat výsledný rozpočet, ale budeme se snažit vejít do stávajících cen, v jakých se pohybuje Poseidon. Uvidíme, jak se nám to podaří.

 

Děkujeme za rozhovor.

Obrazové přílohy: Michal Dyntar

Mohlo by vás zajímat

REKLAMA