V Nošovicích spustila na začátku června korejská automobilka výrobu hybridního modelu Tucson s technologií MHEV 48 V. Společnost je tak prvním výrobcem hybridního vozidla v České republice.

V případě nového Tucsonu jde o první vůz značky Hyundai, který je vybaven systémem hybridního pohonu s 48V napětím v kombinaci s dvoulitrovým vznětovým motorem. Elektrická část systému zahrnuje lithium-iontové akumulátory 48V/0,44 kWh, generátor s funkcemi spouštěče a elektromotor MHSG (Mild Hybrid Starter Generator), nízkonapěťový měnič stejnosměrného proudu a invertor.

Kombinace obou technologických provedení má příznivý vliv na spotřebu paliva a emise. Elektromotor podporuje při akceleraci svým 12kW výkonem spalovací motor a také jej podporuje dodatečným točivým momentem. Tím, že mu dokáže poskytovat mírnou akceleraci využíváním energie z akumulátorů, snižuje zatížení spalovacího motoru. Systém bez zásahu obsluhy automaticky přepíná mezi spalovacím motorem a režimem rekuperace kinetické energie. Během brzdění, ať motorem, nebo brzdovou soustavou, jsou prostřednictvím rekuperací kinetické energie nabíjeny baterie. Výsledkem má být snížení spotřeby paliva a emisí oxidu uhličitého až o 7 %. Nová verze hybridního vozidla bude uvedena do prodeje v průběhu letošního léta a splňuje přísnou normu Euro 6d Temp.

Hyundai už si dávno uvědomila, že budoucnotí automobilového průmyslu jsou hybridní elektromobily. Foto: Hyundai

Plány korejské automobilky jsou velmi slibné. Do roku 2025 chce prodávat celkem 18 ekologicky šetrných vozů. Z toho 8 hybridních, 4 plug-in hybridních, 5 elektromobilů a jeden vodíkový elektromobil.

Zdroj: Hyundai

Komentáře