EMO 2017: Od kovoobrábění k nejmodernějším výrobním trendům

Redakce Redakce
— vydáno 5. října 2017

Více než 2 200 vystavovatelů ze 44 zemí, 130 tisíc návštěvníků, sjednané kontrakty za 8 miliard eur… zářijový strojírenský veletrh v Hannoveru stál opravdu za to.

Ačkoliv venku bylo pošmourno, účastníci veletrhu sdíleli dobrou náladu. Bodejť by ne, když všechny ekonomické ukazatele ve strojírenství momentálně nahrávají pozitivnímu vývoji a ještě pár let by to tak mohlo zůstat. Snad jen s jedinou vadou na kráse, a to obecně platným nedostatkem kompetentních pracovníků.

Spokojenost jevil i německý spolkový prezident Frank-Walter Steinmeier, jehož úvodní projev veletrh zahajoval. Vyjádřil své potěšení z rozsahu této události, které v ničem neubral ani vývoj marketingu směrem k digitálním platformám propagace a komunikace.

Hlavním tématem letošního ročníku byla digitální transformace strojírenské výroby a soudě podle prezentací jednotlivých vystavovatelů, jen málokterý se přímo hlásil k heslu „Průmysl 4.0“. To, jako by již bylo překonáno a namísto něj nastupují reálné praktické aplikace digitálních technologií ve výrobních provozech všech velikostí.

Bezkonkurenční DMG MORI

Kdo na EMO vstupoval od severu přes halu 2, musel být od prvního okamžiku ohromen. Celý pavilon o ploše zhruba deseti tisíc metrů čtverečních obsadila společnost DMG MORI. Její expozice, vybavená osmdesáti high-tech exponáty (z toho 8 ve světové premiéře), byla jedním slovem fantastická.

Také zde byl kladen důraz na automatizaci při obsluze soustruhů a obráběcích center. Jako přední společnost ve svém oboru se DMG MORI zapojila do platformy Adamos, jejímž cílem je definovat standardy digitalizace a průmyslového internetu věcí. V této souvislosti firma rozšířila použití svého systému CELOS, který lze nově prostřednictvím rozhraní NETbox propojit se stroji staršího data i jiných značek.

Výhodou strojů DMG MORI jsou předpřipravené technologické cykly, které ve spojení se špičkovou technologií podstatně zrychlují programování strojů. Těchto cyklů je připraveno již 28 a uživatel je ocení například při přípravě obrábění ozubených kol.

Nepřehlédnutelná aditivní výroba

Expozice DMG MORI, rozdělená do specializovaných sekcí, z nichž každá pokrývala jeden obor (například aplikace pro automobilový průmysl, letectví nebo medicínu), se věnovala také technologiím aditivní a hybridní výroby. Novinkou je od DMG MORI v tomto směru stroj LASERTEC 30 SLM. Jak už napovídá zkratka v jeho názvu, jedná se o zařízení pro výrobu kovových dílů z práškových materiálů metodou selektivního tavení laserem.

Aditivní výrobě patřil na EMO významný prostor. Technologie 3D tisku kovů a robotického navařování prezentovaly také firmy Autodesk, Markforged, Renishaw, Trumpf, Matsuura a řada dalších. Americká společnost 3D Systems, která je jedním ze dvou největších výrobců 3D tiskáren na světě, ukázala, jak moc se již aditivní výroba prolíná s klasickým strojírenstvím.

V uplynulých letech svoje portfolio rozšířila mj. o software GibbsCAM a Cimatron, takže nyní nabízí řešení pro 3D tisk i pro vysoce výkonné obrábění.

Zdaleka největší 3D tiskárnou se pak prezentovala německá firma Gefertec. Jedná se o masivní hybridní centrum, které výrazně zlevňuje proces výroby velkých kovových dílů. Větší ze dvou variant těchto strojů GTarc 800-5 dokáže vyrobit díl o velikosti až 0,8 m3 o hmotnosti půl tuny.

Rostoucí vliv Číny

Rozlehlou plochu obsadila tchajwanská obchodní skupina FFG, která je velmi aktivní v akvizicích evropských strojírenských firem a jejich technologií. Kromě přehlídky portfolia svých třiceti značek obráběcích strojů a komponent, FFG na veletrhu stihla také podepsat memorandum o dlouhodobé spolupráci se Siemensem. Celkově na EMO vystavovalo více než 370 firem z Číny a Tchaj-wanu, které prezentovaly vyspělé obráběcí i aditivní technologie.

Češi v Hannoveru

Českou republiku na EMO reprezentovaly tři desítky firem, z nichž mnohé zde v premiéře odhalily významné novinky ve svojí nabídce. TOS Varnsdorf na veletrhu představil multifunkční centrum WHT 110 C, které předznamenává celou novou produktovou řadu. Horizontální, vyvrtávací a obráběcí stroj je vhodný pro nejnáročnější operace, které vyžadují přesné vrtání, řezání závitů, karuselování nebo frézování. Jako velmi úspěšnou hodnotí svoji letošní účast na EMO firma FERMAT, jejíž expozici dominovala stolová horizontální vyvrtávačka WFT 13 R CNC doplněná robotem KUKA pro výměnu nástrojů.

TOSHULIN ukázal karusel pro vysokorychlostní obrábění ExperTurn 1600 C, který se vyznačuje vysokou tuhostí rámu z litiny nebo vysokopevnostního betonu. TOS Kuřim se pochlubila oceněním Red Dot za design multifunkčního obráběcího centra FRU FQ, který pro ni navrhl průmyslový designér Martin Tvarůžek.

Další článek: Část výroby škodovek se možná přesune do Německa