Konstruktéři společnosti ZLKL vyvinuli vozidlo Elbee, jež lze řídit přímo z invalidního vozíku. Zvítězili s ním v soutěži „CAD zdarma pro inovátory“, kterou uspořádalo CAD Studio ve spolupráci s Autodeskem, a na konferenci CADfórum 2014 získali špičkový software a služby pro podporu další práce v hodnotě 1,2 milionu korun.

Mobilita – a s ní větší samostatnost v každodenním životě – jsou pro lidi upoutané na invalidní vozík velmi důležité. Hendikepovaní se díky unikátnímu vozidlu vyhnou vysilujícímu přesedání do běžného automobilu a skládání vozíku, najedou přímo do kabiny. S Elbee mohou samostatně cestovat také ti, kteří dodnes sami řídit nemohli, nebo potřebovali asistenci. Vozidlo vyniká i z konstrukčního hlediska – využívá například unikátního patentovaného systému přenosu řízení na nápravu.

Elbee – vozidlo pro vozíčkáře (zdroj: ZLKL, CAD Studio)
Elbee – vozidlo pro vozíčkáře (zdroj: ZLKL, CAD Studio)

„Zkonstruovat vozidlo, které by přineslo soběstačnost v motorové přepravě i vozíčkářům, kteří sami nezvládnou přesednout na sedadlo řidiče, byla pro nás velká výzva. Nejsložitější bylo zrealizovat uživatelsky výhodnější odklápění přední části vozidla. Pro nás konstruktéry to byla noční můra, jelikož jsme nemohli čerpat z běžně dostupných automobilových komponent. Větší část vozidla je tak zcela unikátní,“ říká Josef Franc, vedoucí vývoje ve společnosti ZLKL. „Autodesk Inventor a navazující aplikace nám pomohou v dalším vývoji vozidla, například ve verzi s elektrickým pohonem. Dále je využijeme při tvorbě katalogu náhradních dílů, prezentací pro marketing a podobně. Už dnes využíváme nástroje od Autodesku – od samotné konstrukce přes simulaci chování a tvorbu servisního manuálu až po virtuální prototyp pro individuální zákaznické úpravy podle typu postižení.“

Elbee: Nezávislost v elegantním balení

K možnosti samostatně se pohybovat po všech běžných typech komunikací přidává nové vozidlo také slušivý design či možnost upravit řízení podle stupně postižení. Kromě řidiče na vozíku se do speciálu vejde i spolujezdec na sklopném sedadle nebo nákupy a zavazadla. Díky malým rozměrům – Elbee měří pouhých 2,5 na 1,3 metru – lze parkovat čelně k chodníku. Stačí otevřít kapotu a na vozíku pohodlně vyjet ven.

Na pořízení a úpravu vozu pro hendikepované se vztahují státní příspěvky. Zaváděcí cena začíná na 398 tisících korunách. Řídit jej lze již od 17 let s řidičským oprávněním skupiny B1. Benzínový motor s objemem 300 ccm a spotřebou 4,5 litru na sto ujetých kilometrů dokáže rozpohybovat 400kilogramové vozidlo na 80 kilometrů v hodině. V případě potřeby si tak může troufnout i na dálnici. Že nejde o utopii, nakonec prokázali tvůrci svým příjezdem na brněnskou konferenci z Loštic po dálnici plné výmolů a uzavírek.

Trojrozměrný model vozidla Elbee vznikal v Inventoru (zdroj: ZLKL, CAD Studio)
Trojrozměrný model vozidla Elbee vznikal v Inventoru (zdroj: ZLKL, CAD Studio)
Podpora inovátorům

Soutěž CAD Studia „CAD zdarma pro inovátory“ o nejzajímavější projekt pomáhající zvyšovat kvalitu života a zlepšovat životní prostředí, jejíž výsledky byly vyhlášeny před 250 účastníky letošního ročníku odborné konference CADfórum 2014, navazuje na program Autodesk Cleantech Partner. Vynálezcům a inovátorům – včetně těch z České republiky a ze Slovenska – umožňuje bezplatně získat nejmodernější software pro navrhování v hodnotě až 150 tisíc amerických dolarů. Společnost ZLKL získala 5 licencí konstrukční sady Autodesk Product Design Suite Ultimate 2015.

Mediálními partnery konference CADfórum 2014 byly redakce Konstruktér, Průmysl.cz a 3D-tisk.cz.

Komentáře