Vývoj leteckého provozu má již různé podoby a čas od času se konstruktéři pochlubí futuristickými nápady. Jedním z nich je například zajímavé podoby letadla od společnosti Akka Technologies. Podle její vize mohou mít letadla v budoucno odnímatelná křídla. Projekt Link and Fly připomíná létající vlak.

Hlavním cílem futuristického projektu je snadný nástup na palubu a rychlejší provoz na letištích. Je to dáno současnými trendy v letadlovém provozu, který musí být rychlý a efektivní bez zbytečných prodlev v odbavení a nástupů do letadel. Úkolem konstruktérů ve společnosti Akka Technolgies je ukázat potenciálním zákazníkům technologie budoucnosti, přičemž společnost tvrdí, že finální podoba této vize by mohla vypadat tak, že by cestující nasedli do letadla s oddělitelnými křídly mimo letiště. Poté, co by je tento hybrid dopravil na odletovou dráhu, by na něj byl namontována křídla, která by jej proměnila v létající dopravní prostředek.

Hlavní konstrukční změnou na hybridním letadle jsou oddělitelná křídla s motory umístěnými nahoře. Vizualizace: Akka Technologies

Popsaný způsob zdůrazňuje vizualizace:

Po zveřejnění videa společnost zaznamenala zájem především z asijských zemí. Navrhovaný letoun by měl mít kapacitu 162 cestujících. V pozadí zůstává i myšlenka s možností odstranit sedadla a tím navýšit přepravní kapacitu zboží a zavazadel. Rozpětí křídel hybridního letadla je 49 metrů, délka 34 metrů a výška 8 metrů.

Akka Technologies pochází z Francie a její hodnota na akciovém trhu činí 1,1 miliardy eur, což je v přepočtu asi 28,5 miliardy korun. Prodej v oblasti leteckého průmyslu generuje zejména ve Francii a Německu a stala se více závislá na výrobě automobilů s převzetím inženýrské jednotky Daimler před sedmi lety.

Zdroj: Traveller.com

Komentáře