Vývoji akumulátorů pro různé aplikace včetně elektromobilů se zabývá Tomáš Kazda z Fakulty elektrotechniky a komunikačních technologií Vysokého učení technického v Brně. Kombinaci lithia a síry věří natolik, že na tento typ akumulátoru podal evropský patent.

Kazdovi se podařilo prokázat, že lithium-sirné baterie dosahují vyšší kapacity než dosud používané lithium-iontové. Patentová úprava má u nových baterií zachovat počet nabíjecích cyklů, který se srovnatelný s dostupnými akumulátory. Od unikátní technologie se očekává vyšší kapacita, nižší hmotnost a pozitivní ekologický dopad na životní prostředí.

Kazda srovnává svůj projekt s bateriemi, které používá koncern Tesla. Pokud by byly použity baterie s unikátní technologií, podařilo by se snížit hmotnost baterie na zhruba 120 kilogramů. V porovnání se stávající hmotností, která je 550 kilogramů, se jedná o snížení hmotnosti o téměř 80 %. Pokud by byla zachována původní hmotnost, zvýšila by se dojezdová vzdálenost při využití 60 procent potenciálu této technologie až na 1250 kilometrů. Lithium-sirné baterie disponují zhruba trojnásobnou kapacitou než stávající lithium-iontové akumulátory. Vysoká energetická hustota zajišťuje nízkou hmotnost a menší objem, a to opět trojnásobně.

Tomáš Kazda se problematice akumulátorů a vývoji naplní věnuje již osm let. Foto: Fakulta elektrotechniky a komunikačních technologií, Vysoké učení technické v Brně

Na vývoji spolupracuje Kazda z norskou společností a na samotném patentu pracoval zhruba rok. Problematice akumulátorů a alternativnímu chemickému složení se věnuje již 8 let. Technologie by mohla být dostupná na trhu do deseti let a hlavní uplatnění shledává vynálezce ve vojenství a speciálních aplikacích jako jsou drony nebo elektromobily.

Komentáře