STROJIRENSTVI.CZ KONSTRUKTER.CZ 3D-TISK.CZ MATEMATIKA.CZ HLEDAME.CZ

Projekt ProLMD cílí na levnější a efektivnější výrobu turbín

Sdílejte tento článek na Twitteru
24. 7. 2017, | 1 komentář

Depozice laserovým tavením je klíčovou metodou, která má snížit výrobní náklady velkých dílů pro letecký a automobilový průmysl. Na projektu spolupracují významné společnosti s německým institutem Fraunhofer.

Nový projekt německého ministerstva pro vzdělávání a výzkum (BMBF) nese název ProLMD. Cílem je efektivněji a levněji vyrábět vysoce výkonné kovové komponenty pro letecký a automobilový průmysl s využitím technologie LMD (Laser Metal Deposition). V projektu figurují významné společnosti jako Airbus, BCT, Daimler, Kuka, Laserline, MBraun, MTU. Odbornost zaštiťuje Institut pro laserové technologie Fraunhofer.

Cílem projektu ProLMD je vyrábět velké součástí, jako jsou například turbíny, levněji a efektivněji s finanční úsporou na materiálech. Pomoci má technologie LMD. Foto: Kuka

Partneři projektu se snaží vyvinout nové řešení založené na robotech a v rámci projektu očekávají, že se dosáhne úspory na nákladech až 15 % použitím nových materiálů s rychlostí nanášení 1 až 2 kg/hod.

Metoda LMD spočívá v laserové depozici působením laserového svazku, který je přesně časově omezený a lokalizovaný v prostoru. Na ukázku je technologie LMD znázorněna ve video (asi 1,5 minuty):

Zdroj: Aerospace Manufacturing and Design

Mohlo by vás také zajímat

Komentáře k tomuto článku

  1. Jana napsal:

    Kdo ví, s čím a z čeho to budou dělat. :/ snad to bude dobré.

Přidejte k článku svůj komentář

Komentář podléhá autorizaci ze strany redakce, proto se nezobrazí ihned po vložení. Vyhrazujeme si právo odstranit příspěvky, které jsou v rozporu s dobrými mravy nebo platnou legislativou. Slušnou a konstruktivní diskusi vítáme!