STROJIRENSTVI.CZ KONSTRUKTER.CZ 3D-TISK.CZ MATEMATIKA.CZ HLEDAME.CZ

Podsestavy letadel Airbus A380 převážejí plošiny Kuka OmniMove

Dopravní letoun A380, špičkový model společnosti Airbus, se zdánlivě bez námahy pohybuje vzduchem. Než však vzlétne, prochází náročným montážním procesem, při kterém se využívají i těžkotonážní plošiny. V omezeném prostoru výrobního podniku v Hamburku se podsestavy přemisťují na platformách Kuka OmniMove s koly Mecanum.

Téměř každý den manipulují zaměstnanci německého podniku s patnáct metrů dlouhými a 90 tun těžkými trupy letounu A380 v omezeném prostoru o velikosti fotbalového stadionu. S díly přitom dovedou manipulovat s milimetrovou přesností. K tomu jim napomáhají montážní plošiny Kuka OmniMove s všesměrovými typy kol Mecanum.

V budově, kde se letadla A380 kompletují, používá společnost Airbus dvě mobilní transportní plošiny OmniMove. Pro dopravu zvláště velkých dílů je lze spojit k sobě. Foto: Airbus

V budově, kde se letadla A380 kompletují, používá společnost Airbus dvě mobilní transportní plošiny OmniMove. Pro dopravu zvlášť velkých dílů je lze spojit k sobě. Foto: Airbus

Konstrukce kol zaručuje takřka neomezenou manévrovatelnost. Kola jsou sestavena z jednotlivých válečků uspořádaných v úhlu 45 stupňů vůči ose. Plošiny jsou snadno ovladatelné a nenáročné na výkon. Pracovat mohou nepřetržitě až 48 hodin. Aby bylo možno zvládnout výrobní takt jednotlivých dílů, plošiny se pohybující podél montážní linie.

Konstrukce kol Mecanum je sestavena z válečků uspořádaných v úhlu 45 stupňů vůči ose. Foto: Microrobo.com

Konstrukce kol Mecanum je sestavena z válečků uspořádaných v úhlu 45 stupňů vůči ose. Foto: Microrobo.com

Spolupráce společností Kuka a Airbus spočívá v provázanosti inovací z automobilového do leteckého průmyslu. V Hamburku se již nachází výrobní linka s nepřetržitým roboticky automatizovaným provozem, který je v tomto výrobním průmyslu ojedinělý. Airbus také plánuje zřídit další linku pro nový typ letadla.

Zdroj: Kuka

Mohlo by vás také zajímat

Přidejte k článku svůj komentář

Komentář podléhá autorizaci ze strany redakce, proto se nezobrazí ihned po vložení. Vyhrazujeme si právo odstranit příspěvky, které jsou v rozporu s dobrými mravy nebo platnou legislativou. Slušnou a konstruktivní diskusi vítáme!