STROJIRENSTVI.CZ KONSTRUKTER.CZ 3D-TISK.CZ MATEMATIKA.CZ HLEDAME.CZ

3D skener Atos Capsule změří přesnost ozubených kol

Sdílejte tento článek na Twitteru
23. 1. 2017, | 1 komentář

Německá společnost GOM rozšiřuje – prostřednictvím svého českého distributora MCAE Systems – nabídku 3D skenerů Atos o novinku založenou na technologii plošné projekce pruhů světla. Atos Capsule je určen pro digitalizaci povrchu objektů a rozměrovou kontrolu geometrie dílů.

3D skener je založen na projekci pruhů světla a využívá se pro zabezpečení jakosti výroby malých až středních dílů. Vyniká vysokou přesností a zachycením velmi malých detailů. Atos Capsule je možné využít například pro kontrolu ozubených kol, turbínových lopatek nebo plastových dílů.

Kromě vyhodnocení odchylek pomocí celoplošné barevné mapy automaticky vyhodnotí i detailní informace o geometrii dílu jako jsou např. geometrické a tvarové tolerance nebo délkové rozměry. Foto: MCAE Systems

Kromě vyhodnocení odchylek pomocí celoplošné barevné mapy automaticky vyhodnotí i detailní informace o geometrii dílu – například geometrické a tvarové tolerance nebo délkové rozměry. Foto: MCAE Systems

Po stránce designu je skener určen pro průmyslové prostředí, poskytuje ochranu proti prachu i stříkající vodě. Díky pouzdru chránícímu objektivy dosahuje skener vysoké stability procesu měření – jak při ručním měření, tak i v automatizovaných aplikacích.

3D skener Atos Capsule je možné použít v optickém 3D měřicím stroji Atos ScanBox. Ten slouží pro automatizovanou kontrolu kvality výroby. Podle velikosti měřeného dílu nebo nároků aplikace lze Atos Capsule flexibilně konfigurovat. V kombinaci s přídavným senzorem Atos Plus se zvýší celková přesnost systému a také se časově zefektivní proces měření více dílů najednou.

3D skener Atos Capsule je možné použít v optickém 3D měřícím stroji Atos ScanBox pro automatizované měření. Foto: MCAE Systems

3D skener Atos Capsule je možné použít v optickém 3D měřicím stroji Atos ScanBox pro automatizované měření. Foto: MCAE Systems

Atos Capsule je dostupný ve dvou variantách, které se liší rozlišením kamer a s tím související schopností zachytit různé úrovně detailů na měřeném díle. Varianta 8M má rozlišení 8 milionů bodů na 1 záběr, varianta 12M pak 12 milionů bodů. Obě varianty mají výměnné objektivy. Díky tomu je možné změnit měřicí objem (velikost záběru) dle požadavků aplikace. Malé rozměry senzoru, jeho nízká hmotnost a krátká vzdálenost skeneru od měřeného dílu jsou důležitými parametry moderního skeneru.

Mohlo by vás také zajímat

Komentáře k tomuto článku

  1. Dytrich napsal:

    tohle by se nám do firmy docela hodilo, práce s ozubenými koly je u nás na denním pořádku, tak proč si to pomocí 3D skeneru nezpříjemnit? :)

Přidejte k článku svůj komentář

Komentář podléhá autorizaci ze strany redakce, proto se nezobrazí ihned po vložení. Vyhrazujeme si právo odstranit příspěvky, které jsou v rozporu s dobrými mravy nebo platnou legislativou. Slušnou a konstruktivní diskusi vítáme!