STROJIRENSTVI.CZ KONSTRUKTER.CZ 3D-TISK.CZ MATEMATIKA.CZ HLEDAME.CZ

Český konstruktér vyvinul automatické sněhové řetězy

Používáte sněhové řetězy při nepříznivém počasí a nebaví vás je nasazovat v teplotách pod bodem mrazu? Co byste řekli na automatické řetězy, které snadno nasadíte a budete je ovládat přímo z kabiny vozidla? Jedny takové navrhl český vynálezce a podnikatel Petr Gross.

Princip řetězů spočívá v nasazení protiskluzového zařízení, které má čtyři čelisti s protiskluzovými hřeby. Samotné nasazení trvá několik vteřin a čelisti se vysouvají, jen když to stav vozovky vyžaduje. Čelisti se v případě potřeby na pokyn řidiče z kabiny vozidla vysunou dálkovým ovladačem a obejmou pneumatiku. Vynález je již patentovaný ve většině zemí Evropy a Rusku a homologaci má schválenou pro české silnice.

Automatické sněhové řetězy pomohou řidičům při nepříznivém počasí. Foto: Právo.cz

Automatické sněhové řetězy pomohou řidičům při nepříznivém počasí. Foto: Právo.cz

Zařízení je dostupné pro osobní vozidla s koly o velikostech 15 až 18 palců a plánuje se výroba i pro devatenácti- a dvacetipalcová kola. Již v tomto roce chce Petr Gross rozšířit portfolio pro nákladní vozidla a autobusy. Jejich provedení však bude konstrukčně odlišné než pro osobní automobily. Pořizovací cena řetězů je okolo 6 tisíc korun pro jedno kolo (12 tisíc korun na nápravu) a Petr Gross věří, že tato cena potenciální zájemce neodradí.

Podívejte se na video, v čem spočívá nový český vynález (zdroj: Právo):

Zdroj: Právo

Mohlo by vás také zajímat

Komentáře k tomuto článku

  1. Tibor napsal:

    Moc dobrý ale kde se dají koupit ty řetězy?

  2. Pavel napsal:

    Dobrý den, kde to lze objednat? Díky

  3. Míla napsal:

    Uvažuje výrobce tohoto zařízení i s dostupností pro osobní vozy s koly menšími než 15 palců?

Přidejte k článku svůj komentář

Komentář podléhá autorizaci ze strany redakce, proto se nezobrazí ihned po vložení. Vyhrazujeme si právo odstranit příspěvky, které jsou v rozporu s dobrými mravy nebo platnou legislativou. Slušnou a konstruktivní diskusi vítáme!