STROJIRENSTVI.CZ KONSTRUKTER.CZ 3D-TISK.CZ MATEMATIKA.CZ HLEDAME.CZ

Konstrukce bionického motocyklu se inspirovala přírodou

Společnost Airbus představila motocykl s lehkou hliníkovou konstrukcí. Topologicky navržený jednostopý dopravní prostředek dosáhne maximální rychlosti 80 kilometrů za hodinu.

Evropský výrobce letadel zavedl moderní technologie výroby již dávno. S ohledem na snížení hmotnosti letadel pracuje na vývoji bionických konstrukcí, které mají příznivý dopad na spotřebu paliva. Nedávno také představil zajímavý koncept motocyklu Light Riders s hmotností pouhých 35 kilogramů – včetně baterie, kol a komponentů.

Pro navrhování bionických konstrukcí slouží speciální výpočetní řešení. Foto: Airbus

Pro navrhování bionických konstrukcí slouží speciální výpočetní řešení. Foto: Airbus

Při návrhu kostry, která připomíná vlákna listu, se konstruktéři nechali inspirovat buněčnou stavbou z říše rostlin. Vyrobena byla pomocí 3D tisku (technologií Selective Laser Melting) ze speciální slitiny hliníku Scalmalloy, která je po vytištění srovnatelná s pevností titanu. Rám je o třetinu lehčí než klasické provedení a celkově i se zadní vidlicí váží pouhých šest kilogramů.

Pro navrhování bionických konstrukcí slouží speciální výpočetní řešení. Foto: Airbus

Topologicky navržená bionická konstrukce je o třetinu lehčí

Vnitřní dutina slouží pro vedení kabeláže. Baterie je vyměnitelná a zrychlení z nuly na 45 kilometrů za hodinu zvládne motocykl za 3 sekundy. Výrobní série čítá 50 kusů, přičemž cena jednoho motocyklu činí úctyhodných 1,3 milionu korun.

Současné 3D tiskárny jsou omezeny stavebním prostorem, proto byla kovová konstrukce svařená z jednotlivých částí. Foto: Airbus

Současné 3D tiskárny jsou omezeny stavebním prostorem, proto byla kovová konstrukce svařena z několika částí. Foto: Airbus

Mohlo by vás také zajímat

Přidejte k článku svůj komentář

Komentář podléhá autorizaci ze strany redakce, proto se nezobrazí ihned po vložení. Vyhrazujeme si právo odstranit příspěvky, které jsou v rozporu s dobrými mravy nebo platnou legislativou. Slušnou a konstruktivní diskusi vítáme!