STROJIRENSTVI.CZ KONSTRUKTER.CZ 3D-TISK.CZ MATEMATIKA.CZ HLEDAME.CZ

Středoškoláci ze Strakonic si zazávodí s formulí v Texasu

Týmy ze soutěží Formule 1 ve školách a 4 × 4 Land Rover ve školách závodily o víkendu v plzeňském Techmania Science Center. Národního finále se zúčastnilo 9 týmů, dva z nich dostanou příležitost reprezentovat Českou republiku na světových šampionátech v zahraničí: s miniaturou formule budou bojovat v americkém Austinu (Texas) a s modelem Land Roveru v anglickém Coventry.

Miracle Engineers (Formule 1) a Czech Wheels (4 × 4 Land Rover) jsou týmy českých studentů, které obstály ve středoškolských soutěžích a pojedou reprezentovat Česko do zahraničí. Oba zvítězily 11. a 12. června 2016 v národních kláních. Po dvou hodinách, které týmy měly na přípravu prezentačních boxů, bylo slavnostně odstartováno celostátní finále pro školní rok 2015–2016.

Poprvé se soupeřilo nejen s Formulí 1, ale nově i v soutěži 4 × 4 Land Rover ve školách. Obou soutěží se zúčastnilo téměř padesát studentů z devíti škol. První část obou klání odstartovala živými prezentacemi, které jsou všemi studenty označovány za vůbec nejtěžší část soutěže.

Přednášky probíhají v oddělené místnosti, kde sedí pouze odborná porota. Na prezentace nemá přístup veřejnost ani ostatní týmy. Hlavním cílem soutěžících je komplexní představení týmu a jeho práce napříč všemi disciplínami: návrh, konstrukce, aerodynamika, výroba, testování, inovace, marketing, sponzoring atd.  Nejlépe si zde vedl strakonický tým Miracle engineers (VOŠ a SPŠ Strakonice) – stejně tak i ve zpracování prezentačního boxu. Odnesl si tak výhru i s cenou v kategorii Nejlepší marketing.

První místo v soutěži Formule 1 ve školách místo obsadil tým Miracle Engineers z VOŠ a SPŠ, Strakonice

První místo v soutěži Formule 1 ve školách obsadil tým Miracle Engineers z VOŠ a SPŠ, Strakonice

„Kvalita ústních prezentací se zlepšuje – samozřejmě hlavně u týmů, které se účastní již po několikáté. Na nováčcích jsou nervozita a stres hodně znát. My to ale jako porota nevnímáme. Zaměřujeme se spíše na obsah než na výraz,“ dodává porotce Josef Šír, který hodnotí kvalitu konstrukce.

Nejlepší formuli zkonstruoval tým Miracle Engineering

Nejlepší formuli zkonstruoval tým Miracle Engineers

Druhý den byl ve znamení dokončení prezentací v boxech, testování týmů a technické kontroly, kde traťoví komisaři vysvětlovali studentům důvod případné ztráty bodů za nedodržení technických pravidel soutěže a radili, jak se chyb příště vyvarovat.

Vítězný tým Czech Wheels z SPŠS JŠ s právem SJZ, Kolín

Vítězný tým Czech Wheels z SPŠS JŠ s právem SJZ, Kolín

V neděli přijel studenty navštívit náměstek ministra průmyslu a obchodu Eduard Muřický, který si prošel prezentační boxy týmů a promluvil se studenty o jejich práci. Oba projekty ho velice zaujaly. Řediteli společnosti 3E Praha Engineering Josef Malý poděkoval za organizaci a koordinaci soutěží v České republice a vyjádřil svoji podporu.

Soutěžící přijel podpořit i náměstek ministra průmyslu a obchodu Eduard Muřický

Soutěžící přijel podpořit náměstek ministra průmyslu a obchodu Eduard Muřický (uprostřed) a Josef Malý (vlevo), ředitel společnosti 3E Praha Engineerign

Nejrychlejší reakční i závodní čas na dráze F1 zajel Racing Moravia tým z ISŠA v Brně. V tomto ročníku bohužel žádný z týmů nedodržel technická pravidla soutěže, tedy dílčí kategorie Nejlepší konstrukce a Nejrychlejší model nemohly být vyhlášeny.

Vítězný model v soutěži Land Rover ve školách

Vítězný model v soutěži 4 × 4 Land Rover ve školách

Na dráze pro vozy 4 × 4 Land Rover si nejlépe vedl tým ECCE z Čáslavy, který jako jediný projel všechny překážky. Tým Czech Wheels pak nejlépe a nejrychleji projel dráhu s vlekem.

Kromě prezentací musí studenti obstát i v

Kromě prezentací musí studenti obstát i na překážkové dráze

Kompletní tabulku s výsledky a fotogalerií naleznete na stránce společnosti 3E Praha Engineering. Závěrem se sluší všem zúčastněným týmům pogratulovat a výhercům držíme palce na světových šampionátech! Máte-li o soutěže zájem, více informací a pravidla naleznete na webech www.f1veskolach.czwww.4x4veskolach.cz.

Zdroj a fotografie: 3E Praha Engineering

Mohlo by vás také zajímat

Přidejte k článku svůj komentář

Komentář podléhá autorizaci ze strany redakce, proto se nezobrazí ihned po vložení. Vyhrazujeme si právo odstranit příspěvky, které jsou v rozporu s dobrými mravy nebo platnou legislativou. Slušnou a konstruktivní diskusi vítáme!