STROJIRENSTVI.CZ KONSTRUKTER.CZ 3D-TISK.CZ MATEMATIKA.CZ HLEDAME.CZ

Budovu budoucnosti vyvíjí na platformě 3D Experience

Společnost Dassault Systèmes se podílí na zajímavém projektu – s platformami 3D Experience a zcela novou 3DExperienCity pomáhá vyvíjet chytré kancelářské budovy. Spolu s touto iniciativou chce ukázat, jak digitálně spravovat domácnosti, komerční budovy a továrny v městech budoucnosti.

Pilotní projekt probíhá v moderní budově LifeCycle Tower (LCT) One v rakouském Dornbirnu. Patří skupině Rhomberg Group a díky inteligentnímu ovládacímu systému a pokrokovým osvětlením Zumtobel představuje ideální místo, kde lze docílit inovativního propojení dostupných moderních technologií. Společnost Dassault Systèmes při projektu navázala spolupráci s firmami Rhomberg Group, Zumtobel Group, Bosch Software Innovations a Modcam AB.

Moderní budova LifeCycle One v rakouském Dornbirnu. Foto:

Moderní budova LifeCycle One v rakouském Dornbirnu. Foto: Dassault Systèmes

V projektu LCT One Dassault Systèmes poprvé využívá platformu 3D ExperienCity, která umožňuje virtuálně reprezentovat, rozšiřovat a zdokonalovat skutečný svět a řídit data, procesy i lidskou aktivitu v udržitelných městech. Projekt se zaměřuje na architekturu, infrastrukturu, plánování, zdroje i život obyvatel. Všichni partneři projektu mohou virtuálně prozkoumat budoucnost města a jeho vliv na obyvatele i na celou planetu.

Platformy 3D Experience a 3D ExperienCity nabízejí virtuální prostředí pro navrhování, simulace a bezproblémovou výměnu informací mezi elektronikou, mechatronikou a čidly všech systémů v inteligentních objektech, budovách nebo vozidlech. Monitorování a analýza prováděné v reálném čase v rámci komponent a systémových operací internetu věcí pomáhají vylepšit budoucí generaci návrhů.

Inteligentní budovu spravuje digitálně společnost Dassault Systèmes na platformách 3D Experinece a 3D ExperinCity. Obrázek: Dassault Systèmes

Inteligentní budovu digitálně spravuje společnost Dassault Systèmes na platformách 3D Experinece a 3D ExperinCity. Obrázek: Dassault Systèmes

Obě platformy poskytují v reálném čase poznatky o užívání budovy a technickém stavu, díky nimž lze optimalizovat energetickou efektivitu a vytíženost. Data zahrnují využití energie, úspory na jednotlivá svítidla, podlaží i po celé budově, dále 3D vizualizace dat o přítomnosti lidí a teplotní mapu obsazenosti prostor.

Z dat o údržbě jsou k dispozici upozornění na poruchy svítidel, hodiny provozu a historie užívání systémů osvětlení. Informace o upřednostňovaném typu osvětlení pomáhají ideálně přizpůsobit nastavení a tím přispívají k větší spokojenosti uživatelů budovy.

Mohlo by vás také zajímat

Přidejte k článku svůj komentář

Komentář podléhá autorizaci ze strany redakce, proto se nezobrazí ihned po vložení. Vyhrazujeme si právo odstranit příspěvky, které jsou v rozporu s dobrými mravy nebo platnou legislativou. Slušnou a konstruktivní diskusi vítáme!