STROJIRENSTVI.CZ KONSTRUKTER.CZ 3D-TISK.CZ MATEMATIKA.CZ HLEDAME.CZ

Stavíme stolní CNC frézku #2: Kladky a kolečka

Lineární vedení vozíku po kolejnicích zajišťují kolečka. Pohyb řemene a přenos krouticího momentu pro změnu probíhá přes kladky. Podívejme se, jak na montáž obou součástí.

Lineární vedení os otevřeného řešení Shapeoko 2 se skládá z kolejnic, koleček, kladek a ložisek. Kolečka (20 kusů) umožňují pojezd po kolejnici a kladky (6 kusů) slouží k vedení řemene. Obě tyto součásti jsou z tvrzeného plastu. Materiál do jisté míry omezuje tuhost frézky a v případě obrábění kovových neželezných materiálů je dobré brát na konstrukční provedení koleček a kladek zřetel – musí být nastavena malá posuvová rychlost a hloubka záběru. Pro montáž koleček a hladkých kladek jsou zapotřebí kolečka, hladké kladky, ložiska a podložky.

Komponenty pro sestavení kladek a koleček: 1 – kolečko, 2 – ložisko, 3 – kladka, 4 – podložka

Komponenty pro sestavení kladek a koleček: 1 – kolečko, 2 – ložisko, 3 – podložka, 4 – kladka

 

2.1 Postup montáže kolečka

Ložisko (2) se vtlačí do kolečka (1) až po zarážku a na vnitřní stranu ložiska se položí podložka (3). Z opačné strany kolečka (1) se vtlačí druhé ložisko (2).

Postup montáže kolečka [1]

Postup montáže kolečka [1]

2.2 Postup montáže kladky

Ložisko (1) se vtlačí do kladky (4) a položí se na něj podložka (2). Do kladky se vtlačí druhé ložisko tak, aby se opřelo o podložku.

Postup montáže kladky [1]

Postup montáže kladky [1]

Kolečka a kladky budou zapotřebí k sestavení lineárních vedení 

Kolečka a kladky budou zapotřebí k sestavení lineárních vedení

V příštím díle vám ukážeme, z čeho se skládá a jak se montuje vozík lineárního vedení.

[1] V-wheels and Smooth Idlers.

Mohlo by vás také zajímat

Přidejte k článku svůj komentář

Komentář podléhá autorizaci ze strany redakce, proto se nezobrazí ihned po vložení. Vyhrazujeme si právo odstranit příspěvky, které jsou v rozporu s dobrými mravy nebo platnou legislativou. Slušnou a konstruktivní diskusi vítáme!