STROJIRENSTVI.CZ KONSTRUKTER.CZ 3D-TISK.CZ MATEMATIKA.CZ HLEDAME.CZ

Uživatelé produktů od Delcamu se po roce opět sešli v Brně

Letošní Technický seminář Delcam 2015 se konal v brněnském hotelu Maximus Resort. Bohatý program zajímavých přednášek doplnilo oficiální představení 3D tiskárny Ember od Autodesku.

Technický seminář zahájil jednatel společnosti Pavel Šimonek, který shrnul uplynulý rok a v krátkosti uvedl statistické informace o hospodaření společnosti. Obchodní zastoupení pro Českou republiku eviduje 320 zákazníků, kteří mají nainstalováno 1172 komerčních licencí. Technická podpora zaznamenala v uplynulém roce přibližně 600 požadavků a vytvořila 110 postprocesorů. Podle Pavla Šimonka je Delcam pravděpodobně největší skupinou v oblasti počítačové podpory CAD/CAM. Čeká se však na potvrzení organizací CIMdata, která tyto informace pravidelně a nezávisle vyhodnocuje. Přednáškou o novinkách Delcam FeatureCAMu 2015 navázal Tomáš Bařina, nastínil i budoucí vývoj. Pro všechny, kdo v tomto produktu pracují, byly přínosem živé ukázky tipů a triků.

Po roce 2014, kdy došlo k akvizici Delcamu Autodeskem, se na semináři nehovoří pouze o počítačové podpoře programování. Během setkání byla oficiálně představena 3D tiskárna Ember. I když nebyla k vidění naživo, Jan Navrátil a Michal Jelínek uvedli technické parametry 3D tiskárny, včetně praktického využití. Ember je open source 3D tiskárna s technologií DLP pracující s pryskyřicí. Rotační podpůrný mechanismus této tiskárny snižuje tlak na samotný dílec, což dovoluje přesnost tisku 50 mikronů v osách X a Y. V ose Z je přesnost 5 až 100 mikronů. Díky technologii digitálního zpracování světla není složitost či počet tisknutých modelů úměrný tiskovému času. Jednoduše řečeno: budete-li najednou tisknout jeden, nebo deset dílů, doba tisku bude stejná.

Technické parametry 3D tiskárny Ember umožňují vytisknout prstýnek s vysokou přesností za devadesát minut. Foto: Marek Pagáč

Technické parametry 3D tiskárny Ember. Umožňuje vytisknout například prstýnek s vysokou přesností za devadesát minut. Foto: Marek Pagáč

Pracovní prostor dovoluje tisknout modely až do velikosti 64 × 40 × 134 mm. Jednou z hlavních domén 3D tiskárny je výroba zubních implantátů a šperků. Přímá podpora řešení Autodesk Ember Spark slouží mimo jiné k automatické tvorbě podpěr. 3D tiskárna Ember vhodně doplňuje produkty Delcamu, jelikož je zajištěno provázání s řešením ArtCAM JewelSmith. Tato aplikace obsahuje rozsáhlou databázi modelů šperků rozmanitých tvarů.

3D tiskárna Ember má přímou podporu Autodesk Ember Spark a využijete ji i při výrobě šperků vytvořených v ArtCAM JewelSmith. Foto: Marek Pagáč

3D tiskárna Ember má přímou podporu řešení Autodesk Ember Spark a využijete ji i při výrobě šperků vytvořených v aplikaci ArtCAM JewelSmith. Foto: Marek Pagáč

Po přestávce Pavel Šimonek seznámil uživatele s novinkami k aktualizacím licencí v roce 2016. Ukázky programování v Autodesk Inventoru HSM živě představil Ladislav Horálek ze společnosti CAD Studio. Michal Jelínek prezentoval novinky v aplikacích Delcam PowerSHAPE, Delcam PowerINSPECT a Delcam PowerMILL.

Zkušenosti s programováním robotů prezentoval Tomáš Kubela z VUT Brno. Foto: Marek Pagáč

Zkušenosti s programováním robotů prezentoval Tomáš Kubela z VUT Brno. Foto: Marek Pagáč

Celodenní seminář zakončila diskuze a soutěž. Jeden z účastníků vyhrál víkendový pobyt v luxusním hotelu Maximus Resort, tedy přímo v místě konání letošního semináře.

Mohlo by vás také zajímat

Přidejte k článku svůj komentář

Komentář podléhá autorizaci ze strany redakce, proto se nezobrazí ihned po vložení. Vyhrazujeme si právo odstranit příspěvky, které jsou v rozporu s dobrými mravy nebo platnou legislativou. Slušnou a konstruktivní diskusi vítáme!