STROJIRENSTVI.CZ KONSTRUKTER.CZ 3D-TISK.CZ MATEMATIKA.CZ HLEDAME.CZ

Kvalitní design prospěje i obráběcím strojům

Dobrý design už nerozhoduje jen o úspěchu spotřebního zboží. Důležitou roli hraje také při prodeji průmyslových strojů, kterým umožní vyniknout nejen na ploše výstavišť.

Své o tom ví průmyslová designérka Magda Rozehnalová, která se v brněnské společnosti Faktum Design specializuje na design obráběcích strojů: „Také u těchto produktů mnohdy záleží na prvním dojmu. Když potenciálního zákazníka zaujmete, přemýšlí o vaší nabídce jinak, než o výrobku, který je vizuálně průměrný nebo odtažitý,“ říká.

Pokud se na toto studio obrátí výrobce strojů s žádosti o jeho služby průmyslového designu, je první na řadě analýza s cílem zjistit co nejvíc o povaze daného výrobku. Monitorují se také konkurenční alternativy, a pakliže se již přistupuje k návrhu nějakého konceptu, inspiraci designéři někdy hledají i u věcí, které s průmyslem nijak nesouvisejí – díky tomu mohou vnést do celého případu zcela originální nápady.

Není nutné, aby měl zákazník sám jasnou představu o tom, co očekává. Určité vymezení hranic je přesto přínosem, neboť usnadní oboustrannou komunikaci a pomůže rychleji dospět k přijatelnému výsledku. Faktum Design po analýze připraví několik variantních návrhů a nechá poptávajícího, aby si z nich vybral. Finální podoba pak často vzejde z jejich kombinace a roli hrají samozřejmě také zákazníkovy požadavky.

Navrhované řešení nemá být pouze vizuálně atraktivní – musí splňovat i výrobní požadavky a pro výrobu být cenově efektivní. Také s tím dokážou poradit zkušení designéři, jejichž dalším přínosem jsou také návrhy kvalitní ergonomie pro pohodlné a bezpečné ovládání daného zařízení.

V první fázi připraví Faktum Design několik variantních návrhů v jednodušším 3D zobrazení včetně rozpadů sestav.

V první fázi připraví Faktum Design několik variantních návrhů v jednodušším 3D zobrazení včetně rozpadů sestav.

„Základní požadavek bývá takový, aby se to dobře prodávalo,“ konstatuje paní Rozehnalová a dodává, že by v návrhu měla být jasně patrná nějaká myšlenka a také vizuální prvky, sjednocující výrobek s identitou firmy. To vše dohromady vytváří přidanou hodnotu pro prodejce i pro zákazníka.

Do vybraného designu se zapracují připomínky zákazníka, zejména z hlediska efektivní vyrobitelnosti. Následně lze kromě výrobní dokumentace připravit i zcela fotorealistické vizualizace.

Do vybraného designu se zapracují připomínky zákazníka, zejména z hlediska efektivní vyrobitelnosti. Následně lze kromě výrobní dokumentace připravit i zcela fotorealistické vizualizace.

Samotný proces návrhu zdokonaleného designu stroje vypadá poměrně jednoduše. Zákazník zadá své požadavky, a pokud se jedná například o zpracování opláštění existujícího nebo vyvíjeného stroje, dodá k němu dostupnou dokumentaci. Stačí její jednodušší rozměrová reprezentace, nejlépe již ve 3D formátu, nad kterým mohou designéři ihned začít pracovat. Faktum Design připraví návrhy řešení v podobě vizualizací, které vycházejí z prostorového modelu, jenž je vytvářen ve 3D systému Rhino.

Vysoká odbornost personálu a dobrá technická vybavenost umožňuje u kanceláře Faktum Design poptat v případě některých výrobků dodání nejen grafických návrhů, ale i výrobu prototypů nebo finálních výrobků v menších sériích.

Připravil Jan Homola.

Fotografie poskytla společnost Faktum Design.

www.faktumdesign.cz

Mohlo by vás také zajímat

Přidejte k článku svůj komentář

Komentář podléhá autorizaci ze strany redakce, proto se nezobrazí ihned po vložení. Vyhrazujeme si právo odstranit příspěvky, které jsou v rozporu s dobrými mravy nebo platnou legislativou. Slušnou a konstruktivní diskusi vítáme!