STROJIRENSTVI.CZ KONSTRUKTER.CZ 3D-TISK.CZ MATEMATIKA.CZ HLEDAME.CZ

Nová generace létajícího auta přichází ze Slovenska

Sdílejte tento článek na Twitteru
12. 11. 2014, | 3 komentáře

Velmi kuriózní a v praxi dosud nepoužívaný dopravní prostředek, který kombinuje výhody automobilu a letadla, byl představen na konferenci ve Vídni. Za splněným snem stojí dva vizionáři ze Slovenska – Štefan Klein a Juraj Vaculík.

Třetí verze létajícího automobilu se vyvíjí již 25 let. O pohon hybridního vozidla se stará čtyřdobý čtyřválcový letecký motor Rotax 912 nabízející výkon 80 až 100 koní. Přesnější parametry dosud firma neprozradila. Aeromobil se po zemi může pohybovat rychlostí až 160 km/h se spotřebou 8 litrů na 100 kilometrů a tankovat může na kterékoli čerpací stanici. Při letu dosáhne rychlostí až 200 km/h s doletem až 700 km a spotřebou 15 litrů za hodinu. Podle konstruktérů stačí pro vzlet pouze dráha o délce 200 metrů a přistát vozidlo dokáže na 50 metrech.

Oficiální představení třetího aeromobilu proběhlo na konferenci ve Vídni. Zdroj: YouTube


Oficiální představení třetího aeromobilu proběhlo na konferenci ve Vídni. Zdroj: aeromobil.com

Konstrukci létajícího automobilu vážícího 450 kilogramů tvoří ocel a karbon. Délka létajícího vozidla je šest metrů a šířka 1,2 metru. S vysunutými křídly je šířka 8,2 metru. K řízení a pilotování aeromobilu bude nutné vlastnit jak řidičský, tak i pilotní průkaz. Prototyp automobilu se neustále připravuje na homologaci a podle autorů to nebude dříve než za šest let. Oficální video k příležitosti představení třetí generace můžete shlédnout na odkazu AeroMobil 3.0.

Pro řízení a pilotování aeromobilu budete muset vlastnit řidičský i pilotní průkaz. Foto: AeroMobil

Pro řízení a pilotování aeromobilu budete muset vlastnit řidičský i pilotní průkaz. Foto: aeromobil.com

Mohlo by vás také zajímat

Komentáře k tomuto článku

  1. Ing. Milan Filip napsal:

    Gratulujem konštruktérovi! Perfektne zvládnutá technika a naviac úžasný, dokonalý dizajn! Toto dielo je fantastické!

  2. […] následovaly přednášky Štefana Kleina ze společnosti AeroMobil, jež se zabývá konstrukcí létajícího automobilu, a Johannese Greifonera, který upozornil na migraci k řešení NX v koncernu Daimler. Po obědě […]

  3. […] AeroMobil představuje kuriózní a v praxi dosud nepoužívaný dopravní prostředek, který kombinuje […]

Přidejte k článku svůj komentář

Komentář podléhá autorizaci ze strany redakce, proto se nezobrazí ihned po vložení. Vyhrazujeme si právo odstranit příspěvky, které jsou v rozporu s dobrými mravy nebo platnou legislativou. Slušnou a konstruktivní diskusi vítáme!