STROJIRENSTVI.CZ KONSTRUKTER.CZ 3D-TISK.CZ MATEMATIKA.CZ HLEDAME.CZ

Používáte SketchUp? Pak by se vám mohl hodit jeho prohlížeč pro tablety

Úložiště mobilních aplikací Apple iTunes od poloviny dubna nabízí také prohlížeč 3D modelů z populárního softwaru SketchUp.

SketchUp Mobile Viewer, který vás vyjde na deset dolarů, umožňuje prohlížet si pohodlně prostorové modely na tabletech Apple iPad od jejich třetí generace výše. Verze pro operační systém Android je údajně ve vývoji.

V aplikaci

V aplikaci SketchUp Mobile Viewer můžete pohodlně prohlížet 3D modely a tyto stahovat přímo z databáze 3D Warehouse. Zdroj: Trimble

Software poskytuje přímé propojení na velmi objemnou databázi 3D modelů 3D Warehouse, která se již stačila přestěhovat z domény Googlu na vlastní 3dwarehouse.sketchup.com (poté, co software SketchUp od firmy Google koupila společnost Trimble).

Z jednání firmy Trimble je zjevné, že právě v on-line databázi vidí veliký potenciál, a tak investuje do jejího rozvoje. Proto před nedávnem zcela přeprogramovala rozhraní její webové aplikace, která nyní obsahuje integrovaný WebGL prohlížeč. Díky tomu si můžete 3D modely interaktivně prohlížet na obrazovce ještě předtím, než je stáhnete do vlastního počítače nebo tabletu.

Přehledné prostředí databáze 3D Warehouse. Zdroj: Trimble

Přehledné prostředí databáze 3D Warehouse. Zdroj: Trimble

Výhodou nové 3D Warehouse je také možnost uploadovat do ní modely přímo z webového prohlížeče, nikoliv pouze ze softwaru SketchUp, jak tomu bylo dříve. Navíc byla zvýšena tolerance velikosti nahrávaných modelů z deseti na padesát megabajtů.

Ukázka produktového katalogu v databázi 3D Warehouse. Zdroj: Trimble

Ukázka produktového katalogu v databázi 3D Warehouse. Zdroj: Trimble

Praktickou novinkou jsou ve 3D Warehouse také produktové katalogy, umožňující procházet ucelenými sadami výrobků různých firem, jež hodláte použít ve svojí práci.

SketchUp je nadále distribuován v bezplatné (SketchUp Make) a placené verzi (SketchUp Pro). Druhá zmíněná se nyní dočkala rozšíření funkcí směrem k lepší komunikaci s BIM aplikacemi. SketchUp Pro 2014 se naučil exportovat standardizovaný BIM formát IFC 2×3 a přiřazovat objektům vlastnosti, jež lze dále upravovat.

Mohlo by vás také zajímat

Přidejte k článku svůj komentář

Komentář podléhá autorizaci ze strany redakce, proto se nezobrazí ihned po vložení. Vyhrazujeme si právo odstranit příspěvky, které jsou v rozporu s dobrými mravy nebo platnou legislativou. Slušnou a konstruktivní diskusi vítáme!