STROJIRENSTVI.CZ KONSTRUKTER.CZ 3D-TISK.CZ MATEMATIKA.CZ HLEDAME.CZ

Co byste řekli na CNC frézku na „takové to domácí obrábění“ za čtrnáct tisíc?

Sdílejte tento článek na Twitteru
24. 1. 2014, | 5 komentářů

Kutilské nadšení rozdmýchané snížením cen 3D tiskáren na dostupnou úroveň nenechává chladnými ani výrobce konvenčních výrobních strojů. Frézku Shapeoko 2 pořídíte za necelých 700 dolarů.

Podobně jak třeba RepRap mezi 3D tiskárnami je Shapeoko 2 taktéž open-source, který si koupíte jako sadu a musíte ji doma sami poskládat, leč v tomto případě mluvíme o kompaktním obráběcím zařízení. Podle jejích tvůrců je to zároveň nejrychleji prodávaná CNC fréza v historii.

CNC frézka Shapeoko 2. Zdroj: Inventables.com

CNC frézka Shapeoko 2. Zdroj: Inventables.com

Vývoj tohoto stroje zabral jeho autorovi, kterým je Edward Ford, zhruba pět let. Jeho obráběcí prostor činí 298 × 301 × 54 mm, velikost vřetene je 1/8 palce. Shapeoko 2 je vhodná zejména pro obrábění dřeva a plastů, poradí si však i s neželeznými kovy, jako je hliník nebo mosaz.

Kompletní zařízení s elektronikou pro 220 V si můžete pořídit za 685 dolarů, což je při dnešním kurzu zhruba čtrnáct tisíc korun. K dispozici je i levnější varianta, která však neobsahuje elektroniku a další díly nezbytné k provozu.

CNC frézka Shapeoko 2. Zdroj: Inventables.com

CNC frézka Shapeoko 2. Zdroj: Inventables.com

Draze vás nemusí vyjít ani potřebný software na straně osobního počítače, neboť v dnešní době pořídíte legálně a zdarma již několik 3D CAD aplikací, stejně jako CAM (např. MakerCAM). Proces obrábění pak řídí kontrolér Grbl.

Chtěli byste si takovou frézku postavit? Sledujte náš návod, jak na to:

… a další díly zde.

Mohlo by vás také zajímat

Komentáře k tomuto článku

 1. Elias Blascak napsal:

  Cesky mail ale zijem na SK. Ja si robim nieco podobne len je to z dreva preglejky. a ovladam rucne. Som uz 72 rocny tak sa nejako nehrnem do kupovania CNC stroja lebo na to nemam a je to len pre ucely konicka bez komercie. To malicke vreteno to potiehne?
  Da sa na nizsie ot. no obrobok AL. CU? Je to na odstranenie nerovnosti po predvrtani plosky vrtakmi na kov. Dakujem Pekny den prajem Blascak.

 2. Vašek napsal:

  Ahoj, kupoval si ji někdo z České R.?
  Jenom hledám informaci zda li se platí daň na celnici když to jde přes UPS.
  Děkuji

 3. […] jen otázkou času, kdy se po vzoru 3osých stolních frézek objeví frézka s dalšími dvěma souvisle řízenými osami. Za zrodem 5osé CNC stolní frézky […]

 4. faaic napsal:

  Dobrá informace, ale něco mi tu chybí. Nějaký odkaz, kde se dá sehnat buď bližší informace o stroji, nebo kde se dí koupit ap.
  Dík

 5. […] Konstrukter.cz měla příležitost být u montáže open source stolní CNC frézky Shapeoko 2, kterou zakoupila pro výukové účely Katedra obrábění, montáže a strojírenské metrologie […]

Přidejte k článku svůj komentář

Komentář podléhá autorizaci ze strany redakce, proto se nezobrazí ihned po vložení. Vyhrazujeme si právo odstranit příspěvky, které jsou v rozporu s dobrými mravy nebo platnou legislativou. Slušnou a konstruktivní diskusi vítáme!