STROJIRENSTVI.CZ KONSTRUKTER.CZ 3D-TISK.CZ MATEMATIKA.CZ HLEDAME.CZ

CAD, CAM, simulace i správu dat v cloudu od Dassault Systèmes zprovozníte „do dvaceti minut“

Sdílejte tento článek na Twitteru
30. 10. 2013, | 1 komentář

Kouzlu cloudu již zcela podlehla také francouzská Dassault Systèmes, která od letošního léta poskytuje svůj software verze V6 2014 jako SaaS (software jako služba).

Jinými slovy, takřka celé spektrum aplikací sdružovaných pod pojmem 3D Experience, jmenovitě z produktových řad Catia, Simulia, Delmia, Enovia a dalších, včetně značky SolidWorks, jsou nyní k dispozici v cloudu, což mimo jiné vedlo také ke sjednocení jejich uživatelského rozhraní, jehož společným prvkem je marketingové protřelý „kompas“ IFWE.

Cloudová verze jedné z aplikací systému Catia V6R14. Zdroj: Dassault Systèmes

Cloudová verze jedné z aplikací systému Catia V6 R2014. Zdroj: Dassault Systèmes

Jak se v cloudu firmě Dassault Systèmes daří, popsal při telefonické konferenci s investory její prezident Bernard Charlès, který přitom nešetřil nadšením (viz transkript na SeekingAlpha.com). Celé své portfolio v cloudu společnost představila letos v červenci. Od té chvíle tyto aplikace poskytuje v testovacím provozu u vybraných zákazníků, kterých je k dnešku již zhruba padesát. Při výběru uživatelů je kladen důraz na to, aby byli z různých koutů světa, přičemž jádrem celé infrastruktury jsou servery umístěné ve Francii poblíž centrály Dassault Systèmes.

Jako vůbec „nejúžasnější“ věc na této nové platformě označil Bernard Charlès rychlost, s jakou může zákazník požadované aplikace zprovoznit. Zatímco u běžných PLM aplikací trvá implementace dlouhé týdny či měsíce, v případě cloudového řešení, jaké nyní poskytuje Dassault Systèmes to má být podle jejího prezidenta doslova otázka dvaceti minut: „[zákazník] dostane svůj e-mail, přihlašovací údaje, heslo, připojí se, stáhne příslušnou aplikaci. Za méně než dvacet minut je připraven a funguje.“

Také systém Delmia pro plánování tzv. digitální továrny, pronikl ve verzi V6R14 do cloudu. Zdroj: Dassault Systèmes

Také systém Delmia pro plánování tzv. digitální továrny, pronikl ve verzi V6 R2014 do cloudu. Zdroj: Dassault Systèmes

Cloudová platforma 3D Experience je prvním řešením svého druhu z hlediska robustnosti, výkonu a šíře poskytovaných aplikací pro podporu vývoje výrobků a řízení s nimi spojených informací. Bernard Charlès hovoří o „tisících vysoce výkonných aplikací“, zatímco již existující cloudové aplikace konkurence označuje za „drobné nástroje“ s omezenou funkčností.

Jak již bylo zmíněno, v cloudu je dostupný i doplněk pro SolidWorks pojmenovaný Mechanical Conceptual, který je v rámci zákaznického testu již také provozován u několika uživatelů v praxi. Tuto aplikaci Bernard Charlès označuje jako „způsob, jakým může zákazník SolidWorksu používat cloudové řešení pro spolupráci“. Trochu tajemně pak říká, že „Mechanical Conceptual je doplněk pro SolidWorks, ale neměl by být vnímán jako doplněk, protože je mnohem víc, než to“.

Mohlo by vás také zajímat

Komentáře k tomuto článku

  1. […] v cloudu zprovoznila i jeho mateřská Dassault Systèmes, přes web tak spustíte ve verzi V6R2014 i zmíněnou Catii nebo třeba […]

Přidejte k článku svůj komentář

Komentář podléhá autorizaci ze strany redakce, proto se nezobrazí ihned po vložení. Vyhrazujeme si právo odstranit příspěvky, které jsou v rozporu s dobrými mravy nebo platnou legislativou. Slušnou a konstruktivní diskusi vítáme!