STROJIRENSTVI.CZ KONSTRUKTER.CZ 3D-TISK.CZ MATEMATIKA.CZ HLEDAME.CZ

Solid Edge jako další CAD v cloudu? Ano i ne, každopádně svojí cestou

Rozmáhající se cloudová epidemie se 3D CAD systému Solid Edge úspěšně vyhýbá. To mu však nebrání v tom, aby v cloudu svým způsobem figuroval. Hlavně bezpečně.

Cloudové verze svých aplikací pro konstruování a kreslení již představilo několik firem. Například AutoCAD 360 si už stačil vydobýt slušný věhlas a v posledním roce jej následovaly první vlaštovky z kategorie 3D modelářů, jako je Fusion 360 nebo konkurenční SolidWorks Mechanical Conceptual.

Cloudové alternativy pro Autodesk Inventor a SolidWorks už tedy máme, ale co uživatelé Solid Edge? Také na jejich potenciální potřebu pracovat a sdílet vytvářená data on-line vývojáři tohoto systému myslí. Firma Siemens PLM Software, která za Solid Edge stojí, se však distancuje od nabídnutí čistě cloudového nástroje a ví proč – negativní reakce spokojených uživatelů desktopového softwaru na některé kroky její konkurence jsou dost dobrým důvodem na to, aby se proti cloudu vymezila a hrála do noty těm, kdo se takových novot spíše bojí, než aby je vítali.

Siemens jde ale zároveň s dobou a nástupu flexibilních cloudových aplikací chce čelit jednak změnou obchodní politiky a potom spojením s poskytovateli cloudových řešení, které nabídne na jednu stranu on-line spolupráci, na druhou pak bezpečnost dat srovnatelnou s lokálně instalovaným softwarem.

Solid Edge a GrabCAD

Již před časem jsme informovali, že Siemens PLM Software v některých zemích testuje licencování Solid Edge na bázi měsíčního předplatného. Nyní přichází čerstvá informace o tom, že Solid Edge bude komunikovat prostřednictvím cloudu. Nadále se bude jednat o desktopový software, který však získává funkce pro sdílení vytvářených návrhů přes velice populární cloudovou službu GrabCAD.

Data ze Solid Edge můžete odeslat do sociální sítě pro konstruktéry GrabCAD.com. Zdroj: GrabCAD

Data ze Solid Edge můžete odeslat do sociální sítě pro konstruktéry GrabCAD.com. Zdroj: GrabCAD

Propojení je prozatím jednostranné – uživatel Solid Edge tedy může dle svého uvážení vypublikovat data do GrabCADu a poskytnout je tak přes internet v interaktivní podobě svým spolupracovníkům, ať jsou kdekoliv. Časem by měla přijít vazba oboustranná, kdy by Solid Edge měl umět data z cloudu také přímo načíst a pracovat s nimi. Přitom pořád mluvíme o softwaru, který si nainstalujete na svůj počítač a jste zcela suverénně pány nad osudem dat, která zpracováváte.

Je to jistě zajímavá cesta, pro mnohé uživatele rozhodně přijatelnější a zajímavější, než silou tlačený vývoj čistě cloudových řešení, jež v profesionální sféře budí spíše nezájem, v horším případě i negativní emoce.

Mohlo by vás také zajímat

Přidejte k článku svůj komentář

Komentář podléhá autorizaci ze strany redakce, proto se nezobrazí ihned po vložení. Vyhrazujeme si právo odstranit příspěvky, které jsou v rozporu s dobrými mravy nebo platnou legislativou. Slušnou a konstruktivní diskusi vítáme!