STROJIRENSTVI.CZ KONSTRUKTER.CZ 3D-TISK.CZ MATEMATIKA.CZ HLEDAME.CZ

Význam 3D skenování rychle roste, letos za ně firmy utratí přes 2 miliardy dolarů

Sdílejte tento článek na Twitteru
14. 8. 2013, | 3 komentáře

Trh kolem 3D skenerů a prostorové digitalizace by neměl polevovat v růstu. Jeho výkonnost by měla v následujících pěti letech růst tempem 14,6 % za rok.

V roce 2018 by tak mohlo být za tato zařízení a související služby na celém světě utraceno až 4,08 miliardy dolarů. K tomuto závěru došli autoři analýzy Global 3D Scanning Market Report 2013-2018.

Poptávka po 3D skenerech se zvyšuje souběžně s rozvojem mobilních a levnějších zařízení. Tyto přístroje přitom nacházejí uplatnění v mnoha oborech, od průmyslové výroby přes architekturu, zdravotnictví až například po forenzní vědy, archeologii nebo umění.

3D skener Atos Triple Scan v průmyslové buňce označované jako Scan Box. Foto: Gom/MCAE Systems

3D skener Atos Triple Scan v průmyslové buňce označované jako Scan Box. Foto: Gom/MCAE Systems

V Česku na trhu se 3D skenováním vynikají dvě firmy, a to kuřimská MCAE Systems, nabízející špičkové průmyslové 3D skenery společnosti Gom, a brněnský SolidVison, která se zaměřuje na mobilní řešení od firmy Creaform a nově také německé produkty od společnosti David 3D Solutions.

Ruční 3D skenery poskytují dostatečnou přesnost a nebývalou mobilitu. Foto: Creaform

Ruční 3D skenery poskytují dostatečnou přesnost a nebývalou mobilitu. Foto: Creaform

Sílící význam 3D skenování potvrzuje také integrace nástrojů pro jeho podporu do nejrozšířenějších CAD aplikací. Tyto v posledních dvou letech rozvíjí například firma Autodesk, která v souvislosti s letošní produktovou řadou 2014 představila nový software Autodesk ReCap pro práci s digitalizovanými 3D daty.

Mohlo by vás také zajímat

Komentáře k tomuto článku

  1. […] již psali, analytici očekávají, že trh se 3D skenováním v následujících pěti letech poroste dvouciferným tempem. Pomoci tomu má mimochodem nástup cenově dostupných digitizérů, které tuto sféru změní […]

  2. Petr S. napsal:

    My mame take 3b skener david sls3 a je to fakt skvele. na pocitacove modely je to fakt perfektni, mame ho od firmy nc cz.

Přidejte k článku svůj komentář

Komentář podléhá autorizaci ze strany redakce, proto se nezobrazí ihned po vložení. Vyhrazujeme si právo odstranit příspěvky, které jsou v rozporu s dobrými mravy nebo platnou legislativou. Slušnou a konstruktivní diskusi vítáme!