STROJIRENSTVI.CZ KONSTRUKTER.CZ 3D-TISK.CZ MATEMATIKA.CZ HLEDAME.CZ

Kritická zpráva srazila cenu akcií výrobců 3D tiskáren

Magazín Investors.com zveřejnil souhrnnou zprávu o nepříliš optimistickém vývoji obchodování akcií firem, které vyvíjejí a prodávají 3D tiskárny, nebo související služby.

Propady pravděpodobně iniciovala zpráva společnosti Citron Research, kterou lze stáhnout z jejího webu, v níž editor Andrew Left označuje 3D tisk za „akciovou bublinu“ a poměrně drsným způsobem rozvrací dojmy, že by na tomto trhu v poslední době docházelo k významnějším pokrokům.

Ve zprávě se mimo jiné uvádí, že „aditivní výroba existuje sice už asi třicet let, ale jediná nová věc, která se objevila v poslední době, je dostupnost 3D tiskáren s cenami přijatelnými pro spotřebitele – z mnoha zdrojů – společně s bezohledným a povrchním zájmem médií“.

Akcie firem zaměřených na 3D tisk byly podle webu Investors.com horkým zbožím zejména v loňském roce, kdy se například ztrojnásobila hodnota cenných papírů společnosti 3D Systems, která v posledních čtyřech kvartálech vykazovala dvojciferný růst tržeb. Cena konkurenčního Stratasysu za stejné období vzrostla o 85 %. Firma ExOne pro změnu měla při svém úpisu akcií získat 95 milionů dolarů.

Po vydání kritické zprávy Citron Research akcie všech zmíněných spadly o několik procent. Přečtení onoho poněkud úsměvně formátovaného dokumentu však nijak nemůže zkazit náladu lidem, kteří se 3D tisku věnují dlouhodobě – jim všem jsou zmiňovaná „odhalení“ a fakta dávno známá. Je to tedy především návod pro investory, kteří mohou pod tlakem médií lákaných vidinou „něčeho nového“ podlehnout trendu okouzlení ze spotřebitelské linie 3D tiskáren, přičemž o tomto odvětví mají jen velmi omezené povědomí, vytvářené právě médii a spíše těmi z ranku technického bulváru.

Není nejmenších pochyb o tom, že profesionální řešení 3D tisku jsou perspektivní technologickou záležitostí, to jen akciové trhy někdy potřebují pošťouchnout a otevřít oči, jinak totiž oni sami vytvářejí bubliny, jejichž splasknutí pak bolí i ty, kdo daný obor doopravdy poctivě rozvíjejí.

Mohlo by vás také zajímat

Přidejte k článku svůj komentář

Komentář podléhá autorizaci ze strany redakce, proto se nezobrazí ihned po vložení. Vyhrazujeme si právo odstranit příspěvky, které jsou v rozporu s dobrými mravy nebo platnou legislativou. Slušnou a konstruktivní diskusi vítáme!