STROJIRENSTVI.CZ KONSTRUKTER.CZ 3D-TISK.CZ MATEMATIKA.CZ HLEDAME.CZ

„CAM“ začíná lákat velké firmy, po Autodesku nakupoval taky Siemens

Trh s CAM softwarem vykazuje oproti ostatním segmentům aplikací pro podporu navrhování a výrobu dva odlišné znaky – doposud je velmi silně fragmentovaný a zároveň navzdory dosud ne zcela uspokojivému obchodnímu prostředí docela slušně roste.

To je zřejmě jedním z důvodů, proč se na něj nyní začínají zaměřovat největší dodavatelé CAD a PLM softwaru – aby z něj „vyzobali“ to nejlepší dříve, než jejich konkurenti, rozšířili tak počty svých zákazníků a v neposlední řadě obohatili nabídku vlastních technologií.

Jen pár dnů poté, co se k rozhodnému kroku odhodlal Autodesk, který si pro nákup zvolil HSMWorks, CAM systém původně navržený a velmi dobře optimalizovaný pro systém SolidWorks, se k akvizici uchýlil také Siemens PLM Software. V prvním říjnovém týdnu se jeho součástí stala francouzská společnost Kineo CAM. Hodnota transakce zveřejněna nebude, zájemce o čísla tak musí uspokojit informace, že se jedná o firmu s dvacetiletou historií a zhruba dvěma stovkami zákazníků, jejíž software a softwarové knihovny vynikají v oblastech automotive, letectví a loďařství, kde jsou oceňovány pro schopnosti optimalizace robotických pohybů a plánování montážních postupů.

Kineo CAM vyvíjí software a softwarové knihovny, které ve svých řešeních využívají další výrobci CAD/CAM softwaru nebo robotických systémů. Foto: Kineo CAM

Roztříštěný trh se softwarem pro podporu výroby se tak možná zanedlouho dočká obdobných pohybů, k jakým postupně došlo v oblasti CADu nebo z pozdější doby CAE, které se přičiněním koupěchtivých velkých firem v horizontu několika málo let významně zkonsolidovaly. Zajímavé je mimochodem taky to, že obě zde zmiňované akvizice se týkají evropských softwarových vývojářů.

Mohlo by vás také zajímat

Přidejte k článku svůj komentář

Komentář podléhá autorizaci ze strany redakce, proto se nezobrazí ihned po vložení. Vyhrazujeme si právo odstranit příspěvky, které jsou v rozporu s dobrými mravy nebo platnou legislativou. Slušnou a konstruktivní diskusi vítáme!