STROJIRENSTVI.CZ KONSTRUKTER.CZ 3D-TISK.CZ MATEMATIKA.CZ HLEDAME.CZ

Čerstvé trendy rozšiřují CAD mimo jeho typické uživatele

Britský strojírenský portál Eureka Magazine okomentoval „převratné“ snahy tří významných tvůrců CAD softwaru, ze kterých vytušuje trend v počítačové podpoře konstruování pro příští léta. Pár postřehů z něj stojí za českou citaci.

Autor článku Justin Cunningham před jeho sepsáním oslovil tři významné společnosti, jež patří k nejúspěšnějším hráčům na trhu s CAD softwarem – konkrétně Autodesk, PTC a SpaceClaim. Každý z nich v současnosti usiluje o změnu poměrů na tomto trhu, přičemž se věnují jeho různým oblastem.

U PTC je zřejmá rostoucí inspirace sociálními sítěmi, kterou jsme komentovali již před pár lety, kdy realizovala svoji dotazníkovou kampaň, v níž se ptala svých zákazníků po celém světě, zda a jakým způsobem tyto moderní komunikační kanály využívají. Podle Cunninghama nyní PTC hodlá představit „funkce a nástroje ve stylu Facebooku“, jež zavádí do svého PLM systému Windchill pod názvem SocialLink a brzy by měla tyto nástroje zpřístupnit taktéž v aplikacích Creo. PTC přitom vychází z přesvědčení, že pro manažery projektů je jednodušší napsat na firemní síť „blog“, než rozesílat spolupracovníkům přímo směřované e-maily. Ti by se zase mohli přihlašovat k odběru novinek u vybraných projektů a témat podobně jako na sociální síti Twitter.

Zajímavý postřeh v článku zmiňuje Peter Kelly z evropského zastoupení společnosti SpaceClaim. Tvrdí, že v současnosti máme na světě zhruba pětadvacet milionů strojních inženýrů, nicméně pouhý jeden milion z nich pracuje s CAD systémy. V tom vidí SpaceClaim ohromnou obchodní příležitost pro svůj pět let starý stejnojmenný CAD software, který vyvinuli právě s ohledem na ty uživatele, pro něž jsou standardní CAD aplikace „zbytečně složité“. Jeho současná podoba vsází na maximální jednoduchost a vysokou interoperabilitu, tj. schopnost pracovat s daty v různých formátech. Díky funkcím pro přímé úpravy geometrie je tak SpaceClaim praktickou pomůckou například pro výpočtáře, kteří potřebují zjednodušit 3D model před spuštěním analýz.

O Autodesku se článek zmiňuje v souvislosti s jeho aktuálním PLM tažením, které je našim čtenářům dostatečně známé, takže jej pro tentokrát pomineme.

Mohlo by vás také zajímat

Přidejte k článku svůj komentář

Komentář podléhá autorizaci ze strany redakce, proto se nezobrazí ihned po vložení. Vyhrazujeme si právo odstranit příspěvky, které jsou v rozporu s dobrými mravy nebo platnou legislativou. Slušnou a konstruktivní diskusi vítáme!